Tomas Tobé (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 53
Title Småföretagare.
Born 1978
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865961
Email tomas.tobe[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2013-12-09 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2013-09-17
    • The Moderate Party

    • 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Deputy Group Leader 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Committee on the Labour Market

    • Chair 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Chair 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Member 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Chair 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Member 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Committee on Justice

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Chair 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Member 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2009-03-09 – 2010-10-12
    • The Riksdag Board

    • Member 2010-10-12 – 2015-01-28
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 – 2016-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 10-12. Ledamot utbildningsutskottet 12, 13 och 14 och ordförande 12-14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och EU-nämnden 09-10. Ledamot riksdagsstyrelsen 10-15 och krigsdelegationen 10-16. Vice gruppledare, Moderaterna 12-15.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet med internationell inriktning, Vasaskolan i Gävle, slutår 97. Medie- och kommunikationsvetenskap A, Högskolan i Gävle 98.
  • Anställningar

    Informationschef, Plenia 99-00. Generalsekreterare, MUF 00-02. Småföretagare, Pronto Communication 03-05 och Tobé Kommunikation 06. Partisekreterare, Moderaterna 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 98-00. Ledamot, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 98-00.

Said and done

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SfU SkU UbU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. M Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om minst 10 000 fler polisanställda 2024


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 4 avslag, 8 bifall,

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Förstärkta åtgärder mot terrorism

Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. M Förstärkta åtgärder mot terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straffskalor för brott inom terrorismområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: JuU KU SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Åtgärder mot gängbrottsligheten

Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. M Åtgärder mot gängbrottsligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för gängrelaterad brottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: CU 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 1 avslag, 22 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 114 kB)

Stöldligor och annan mängdbrottslighet

Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. M Stöldligor och annan mängdbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka polisens arbete mot seriebrottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Kraftfulla åtgärder mot sexualbrott

Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. M Kraftfulla åtgärder mot sexualbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt skärpa straffen för våldtäkt av normalgraden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

En effektiv polis

Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. M En effektiv polis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer effektiv polis med tydligare mål och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över regelverket


Utskottsberedning: UbU 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): , 2 bifall, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

En modern, tydlig och effektiv kriminalvård

Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. M En modern, tydlig och effektiv kriminalvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en genomlysning av Kriminalvården för att ta fram en konkret och långsiktig plan för Kriminalvårdens expansion och framtida fängelseetableringar


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ett nationellt förbud mot tiggeri

Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. M Ett nationellt förbud mot tiggeri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 83 kB)