Tomas Eneroth(SocDem)

Tomas Eneroth (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 183
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864387
Email tomas.eneroth[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Group Leader
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Chair
    • The Riksdag Board

    • Member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1994-10-03 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Group Leader 2014-10-04 –
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Deputy Chair 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Chair 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Chair 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Member 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Member 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy Chair 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Member 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Committee on Education

    • Member 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Nominations Committee

    • Chair 2014-10-13 –
    • Member 2014-10-07 – 2014-10-13
    • Deputy member 2002-09-30 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2006-10-17 –
    • The Riksdag Board

    • Member 2014-10-07 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2002-10-15 – 2002-10-23
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2002-10-15 – 2002-10-23
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-10-31

Said and done

Planskilda korsningar

Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Planskilda korsningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om planskilda korsningar och obevakade korsningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2010 så har


Utskottsberedning: 2016/17:TU11

Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 63 kB)

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU6

Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 63 kB)

Kartläggning av habiliteringsersättningen

Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) Kartläggning av habiliteringsersättningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till en kartläggning av habiliteringsersättningen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8

Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (pdf, 63 kB)

Urbaniseringen av nyhetsbevakningen

Motion 2016/17:1609 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1609 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Urbaniseringen av nyhetsbevakningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser för att stärka den regionala nyhetsbevakningen i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering De


Utskottsberedning: KU

Motion 2016/17:1609 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1609 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 62 kB)

Utökning av antalet utbildningsplatser för läkarstudenter

Motion 2016/17:870 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:870 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) Utökning av antalet utbildningsplatser för läkarstudenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utöka antalet utbildningsplatser för läkarstudenter och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:870 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:870 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (pdf, 63 kB)

Tillgång till organregistret

Motion 2016/17:880 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:880 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Tillgång till organregistret Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta särskilt utvalda personer inom hälso- och sjukvården få tillgång till donationsregistret och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:880 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:880 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 62 kB)

Lika konkurrens inom EU

Motion 2016/17:1014 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1014 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) Lika konkurrens inom EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom d et som anförs i motionen om att lika konkurrens ska gälla inom EU och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är en stark industrination


Utskottsberedning: 2016/17:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1014 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:1014 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (pdf, 50 kB)

Handläggningstiderna för vapenlicens

Motion 2016/17:580 av Monica Haider m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:580 av Monica Haider m.fl. (S) Handläggningstiderna för vapenlicens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att se över långa handläggningstider för vapenlicens för jaktvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: 2016/17:JuU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:580 av Monica Haider m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:580 av Monica Haider m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Lika konkurrens inom EU

Skriftlig fråga 2015/16:1131 av Tomas Eneroth (S)

Fråga 2015/16:1131 Lika konkurrens inom EU av Tomas Eneroth (S) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) För några veckor sedan kom beskedet att företaget Cargotec flyttar hela sin produktion av truckar från småländska Lidhult till Stargard i Polen. Flytten har väckt uppmärksamhet eftersom den kommer

Inlämnad: 2016-04-20 Svarsdatum: 2016-04-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1131 av Tomas Eneroth (S) (pdf, 79 kB)

Kartläggning av habiliteringsersättningen

Skriftlig fråga 2015/16:926 av Tomas Eneroth (S)

Fråga 2015/16:926 Kartläggning av habiliteringsersättningen av Tomas Eneroth (S) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Enligt rapporten Socialstyrelsens Öppna jämförelser kan man utläsa att 87 procent av Sveriges kommuner betalar ut habiliteringsersättning till deltagare i daglig verksamhet. De öppna jämförelserna ger

Inlämnad: 2016-03-07 Svarsdatum: 2016-03-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:926 av Tomas Eneroth (S) (pdf, 76 kB)