Tina Acketoft (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Skåne County West, Bench 220
Title Projektledare
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865963
Email tina.acketoft[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinary member 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinary member 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2006-10-02
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-12-20 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Deputy member 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on the Constitution

    • Member 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Deputy member 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Committee on Education

    • Member 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2014-12-19 –
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-09-27 – 2014-09-29
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Deputy member 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2009-09-10 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05 och 15-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14 och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Migrationsverkets insynsråd 14-. Ledamot, Utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU 15-. Ledamot i den parlamentariska kommittén med uppdrag att utreda riksdagens EU-arbete 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontinuerlig dialog för att göra det möjligt att inkludera fler län i lagstiftningen om regional fysisk planering


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk rymdverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kamerabevakning vid skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Liberalernas hållning är restriktiv


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet de gröna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har enats om den s.k. energiöverenskommelsen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:215 Utredningar för att förebygga vissa skador och dödsfall

Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:215 Utredningar för att förebygga vissa skador och dödsfall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningsverksamheten ska utvidgas till att omfatta även självmord, grov


Utskottsberedning: 2017/18:SoU36
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att befruktade ägg som blivit över ska kunna doneras även om ingen av donatorerna


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)