Teresa Carvalho (SocDem)

Tjänstledig riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 118
Title Pol.mag
Born 1984
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864546
Email teresa.carvalho[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Off duty as member of parliament.
    • Committee on Social Insurance

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2019-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-11 – 2019-11-30
    • Ordinary member 2017-01-02 – 2019-02-10
    • Ledig 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-04-17
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2016-04-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Ledamot EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Fernando Carvalho och Ulla Petterson Carvalho.
  • Utbildning

    Hagagymnasiet, Norrköping, slutår 03. Pol.mag. examen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Informatör, Byrån mot diskriminering 09-11. Informations- och föreningssamordnare, Riksbyggen 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrköping 06-. Kommunstyrelsen, Norrköping 10-14 och 1:e vice ordförande 12-14. Gymnasienämnden, Norrköping 07-10. Ordförande, arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, Norrköping 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Norrköping 15-.
  • Litteratur

    En svårslagen själ, om Norrköping - socialdemokratin och framtiden (13, tillsammans med Lars Stjernkvist, Eva Andersson och Olle Johansson).

Said and done

Jämställdhetsbonusen

Interpellation 2014/15:316 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:316 Jämställdhetsbonusen av Tina Ghasemi M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till socialförsäkringsministern, där jag önskat svar på när regeringen avser att påbörja och slutföra det nödvändiga lagstiftningsarbete som krävs för att riksdagens

Inlämnad: 2015-02-19 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:316 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhetsbonusen

Förstärkning av jämställdhetsbonusen

Interpellation 2014/15:273 av Johan Forssell (M)

Interpellation 2014/15:273 Förstärkning av jämställdhetsbonusen av Johan Forssell M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Den 1 juli 2008 införde alliansregeringen en jämställdhetsbonus med syftet att ge föräldrar bättre ekonomiska möjligheter och drivkrafter till att fördela föräldraledigheten mer jämlikt

Inlämnad: 2015-02-09 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:273 av Johan Forssell (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förstärkning av jämställdhetsbonusen

Behov av resurser vid planering av Ostlänken hos berörda länsstyrelser

Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. S Behov av resurser vid planering av Ostlänken hos berörda länsstyrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beakta behoven av planeringsresurser för Ostlänken hos berörda länsstyrelser.


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Barnkonventionen som svensk lag

Motion 2014/15:2302 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2302 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Barnkonventionen som svensk lag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra barnkonventionen till svensk lag. Motivering Sverige var år 1990 ett av de första länderna i världen


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2302 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2302 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Subventionerade glasögon

Motion 2014/15:2043 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2043 av Isak From m.fl. S Subventionerade glasögon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen av subvention av glasögon under skoltiden. Motivering Enligt Rädda Barnens rapport om barnfattigdom växer mer än var


Utskottsberedning: 2014/15:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2043 av Isak From m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2043 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Kooperativ äldreomsorg

Motion 2014/15:2030 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2030 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperativ äldreomsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för kooperativa lösningar inom äldreomsorgen. Motivering Allt fler vill starta eget företag


Utskottsberedning: 2014/15:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2030 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2030 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Nationell handlingsplan mot barnfattigdom

Motion 2014/15:2821 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2821 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Nationell handlingsplan mot barnfattigdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta fram en nationell handlingsplan mot barnfattigdom. Motivering Att


Utskottsberedning: 2014/15:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2821 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2821 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Socialt företagande - arbetsintegrerande sociala företag

Motion 2014/15:2173 av Annelie Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2173 av Annelie Karlsson m.fl. S Socialt företagande arbetsintegrerande sociala företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det sociala företagandet har stora möjligheter att bli ett komplement till andra arbetsmarknadspolitiska


Utskottsberedning: 2014/15:AU5 2014/15:FiU27 2014/15:NU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:2173 av Annelie Karlsson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2173 av Annelie Karlsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ändrad rösträttsålder

Motion 2014/15:2753 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2753 av Johan Löfstrand m.fl. S Ändrad rösträttsålder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ändra rösträttsåldern. Motivering Svenska medborgare som är över 18 år eller fyller 18 år senast


Utskottsberedning: 2015/16:KU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2753 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2753 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Ett demokratiskt statsskick

Motion 2014/15:2256 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2256 av Anna-Lena Sörenson m.fl. S Ett demokratiskt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att fasa ut monarkin till förmån för ett demokratiskt statsskick. Motivering De


Utskottsberedning: 2015/16:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2256 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2256 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 62 kB)