Teresa Carvalho (SocDem)

Tjänstledig riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 118
Title Pol.mag
Born 1984
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864546
Email teresa.carvalho[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Off duty as member of parliament.
    • Committee on Social Insurance

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2019-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-11 – 2019-11-30
    • Ordinary member 2017-01-02 – 2019-02-10
    • Ledig 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-04-17
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2016-04-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Ledamot EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Fernando Carvalho och Ulla Petterson Carvalho.
  • Utbildning

    Hagagymnasiet, Norrköping, slutår 03. Pol.mag. examen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Informatör, Byrån mot diskriminering 09-11. Informations- och föreningssamordnare, Riksbyggen 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrköping 06-. Kommunstyrelsen, Norrköping 10-14 och 1:e vice ordförande 12-14. Gymnasienämnden, Norrköping 07-10. Ordförande, arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, Norrköping 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Norrköping 15-.
  • Litteratur

    En svårslagen själ, om Norrköping - socialdemokratin och framtiden (13, tillsammans med Lars Stjernkvist, Eva Andersson och Olle Johansson).

Said and done

Jämställdhetsbonusen

Interpellation 2014/15:316 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:316 Jämställdhetsbonusen av Tina Ghasemi M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till socialförsäkringsministern, där jag önskat svar på när regeringen avser att påbörja och slutföra det nödvändiga lagstiftningsarbete som krävs för att riksdagens

Inlämnad: 2015-02-19 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:316 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhetsbonusen

Förstärkning av jämställdhetsbonusen

Interpellation 2014/15:273 av Johan Forssell (M)

Interpellation 2014/15:273 Förstärkning av jämställdhetsbonusen av Johan Forssell M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Den 1 juli 2008 införde alliansregeringen en jämställdhetsbonus med syftet att ge föräldrar bättre ekonomiska möjligheter och drivkrafter till att fördela föräldraledigheten mer jämlikt

Inlämnad: 2015-02-09 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:273 av Johan Forssell (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förstärkning av jämställdhetsbonusen