Sven-Olof Sällström (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 150
Title Butikschef.
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email sven-olof.sallstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • The Sweden Democrats

    • Deputy Group Leader 2010-10-04 – 2012-05-21
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-04-12
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Nominations Committee

    • Member 2014-09-29 –
    • Member 2010-10-04 – 2012-06-11
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2012-06-13
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-12 och 14- och finansutskottet 12-14. Suppleant utrikesutskottet 10-12, utrikes- och försvarsutskottet 10, arbetsmarknadsutskottet 13-14, näringsutskottet 14-, finansutskottet 14- och EU-nämnden 15-. Ledamot Rådet för ledamotsnära frågor 10-12, riksdagens valberedning 10-12 och 14-, OSSE-delegationen 14- och krigsdelegationen 14-. Vice gruppledare 10-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 08-09. Ledamot, partistyrelsen 09- och distriktsstyrelsen Jämtland/Härjedalen 07-10. Ordförande, Sverigedemokraterna, Östersund 10-11.

Said and done

Arbetskraftsinvandring

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. SD Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en behovs- och kompetensbaserad arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 118 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:FiU3

Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2

Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Obligatorisk samhällsorientering och sfi

Motion 2018/19:2692 av Henrik Vinge m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2692 av Henrik Vinge m.fl. SD Obligatorisk samhällsorientering och sfi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om obligatorisk samhällsorientering och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverigedemokraterna strävar efter att ge samtliga


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2692 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2692 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2018/19:2373 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2373 av Magnus Persson m.fl. SD Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraternas arbetsmarknadspolitik vilar


Utskottsberedning: 2018/19:AU2

Motion 2018/19:2373 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2373 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2018/19:2372 av Henrik Vinge m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2372 av Henrik Vinge m.fl. SD Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2018/19:AU1

Motion 2018/19:2372 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2372 av Henrik Vinge m.fl. (SD) (pdf, 114 kB)

Budgetproposition för 2019

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetproposition för 2019 1 Sammanfattning Sverigedemokraternas höstbudgetmotion för riksbudget år 2019 syftar till att särskilt stärka fyra områden: Vården Sammanhållning Migration Lag och rättsväsende Inom samtliga av dessa fokusområden krävs omfattande,


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1370 kB) Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1085 kB)

Utökad diskrimineringslagstiftning

Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad båda SD Utökad diskrimineringslagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna att införa politisk åskådning som diskrimineringsgrund i diskrimineringslagstiftningen


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD) (pdf, 78 kB)

Jämställdhet

Motion 2018/19:108 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:108 av Magnus Persson m.fl. SD Jämställdhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jämställdhetspolitiska mål och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kvotering och tillkännager detta för


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:AU1 2018/19:SfU3 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:108 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:108 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Arbetsmarknad

Motion 2018/19:78 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:78 av Magnus Persson m.fl. SD Arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avveckla Arbetsförmedlingen i dess nuvarande form och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en obligatorisk,


Utskottsberedning: SfU 2018/19:AU2 2018/19:SoU1

Motion 2018/19:78 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:78 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)