Suzanne Svensson (SocDem)

Tillgänglig ersättare

Party
Constituency Blekinge County
Title Undersköterska
Born 1958

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-03-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Said and done

Blekinge tingsrätts verksamhet i Karlshamn

Skriftlig fråga 2017/18:824 av Suzanne Svensson (S)

Fråga 2017/18:824 Blekinge tingsrätts verksamhet i Karlshamn av Suzanne Svensson S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Tingsrättens vara eller inte vara i Karlshamn har varit en fråga som diskuterats under många år. Kansliets lokaler är för närvarande stängda i avvaktan på renovering, och verksamheten

Inlämnad: 2018-02-21 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:824 av Suzanne Svensson (S) (pdf, 86 kB)

Nordiska utvecklingsfonden

Skriftlig fråga 2017/18:823 av Suzanne Svensson (S)

Fråga 2017/18:823 Nordiska utvecklingsfonden av Suzanne Svensson S till Statsrådet Isabella Lövin MP Nordiska utvecklingsfonden NDF grundades för 28 år sedan för att stötta utvecklingsländerna både ekonomiskt och socialt. Under 2009 beslutade NDF, med stöd av Nordiska rådet, att styra om finansieringen i Afrika, Asien

Inlämnad: 2018-02-21 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:823 av Suzanne Svensson (S) (pdf, 88 kB)

Sociala medier och alkoholreklam

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. S Sociala medier och alkoholreklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under en genomsnittlig vecka exponeras unga 1524 år för 280 positiva budskap


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. S Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet särskilt riktade mot personer


Utskottsberedning: 2017/18:KU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Tullverkets befogenheter

Motion 2017/18:1381 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1381 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson båda S Tullverkets befogenheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge Tullverket utökade befogenheter för att stävja smuggling av stöldgods och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1381 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1381 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Moms för båtklubbar

Motion 2017/18:1380 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1380 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson båda S Moms för båtklubbar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa momsplikt för ideella båtklubbar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Stockholms stad kommer att börja ta


Utskottsberedning: 2017/18:SkU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1380 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1380 av Suzanne Svensson och Peter Jeppsson (båda S) (pdf, 68 kB)

Förnybar energi i drivmedelsproduktionen

Motion 2017/18:1870 av Suzanne Svensson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1870 av Suzanne Svensson S Förnybar energi i drivmedelsproduktionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förnybar energi i drivmedelsproduktionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har under de senaste åren påbörjat


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1870 av Suzanne Svensson (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1870 av Suzanne Svensson (S) (pdf, 63 kB)

Det småskaliga fisket

Motion 2017/18:1818 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1818 av Hanna Westerén m.fl. S Det småskaliga fisket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja det småskaliga fisket och tillkännager detta för regeringen. Motivering För många kustregioner är fisket en viktig ekonomisk näring och ett


Utskottsberedning: 2017/18:MJU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1818 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1818 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Laxfiske i Östersjön

Motion 2017/18:1797 av Peter Jeppsson och Suzanne Svensson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1797 av Peter Jeppsson och Suzanne Svensson båda S Laxfiske i Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om yrkesfiske efter lax i Östersjön och tillkännager detta för regeringen. Motivering Flera av bestånden av vildlax i Östersjön är svaga.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1797 av Peter Jeppsson och Suzanne Svensson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1797 av Peter Jeppsson och Suzanne Svensson (båda S) (pdf, 69 kB)