Stina Bergström (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Värmland County
Title Studievägledare/Informatör.
Born 1958

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2017-09-28 – 2018-09-24

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kils kommun 07-10. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 07-10. Ledamot, kollektivtrafiknämnden, Karlstads kommun 98-99. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kils kommun 03-06. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 05-06 och samverkansnämnden 09-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska freds- och skiljedomsföreningen, Göteborg och Karlstad 70-80-tal. Styrelseledamot, Miljöförbundet Jordens Vänner, Karlstad och riksnivå 90-tal. Styrelseledamot, Mp Kil 00-11. Styrelseledamot, Mp Värmland 00-05, 08-11.
  • Bostadsort

    Högboda
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Juristen Svante Bergström och läraren Margareta Bergström, f. Kähr.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Uppsala, slutår 77. Studier i filosofi och juridik, Uppsala universitet 77-79. Kulturvetarlinjen, Göteborgs universitet 79-83. Journalisthögskolan, Göteborg 86. Studier i litteraturvetenskap, Karlstads universitet 01-02.
  • Anställningar

    Affärsbiträde, Studentlivs i Uppsala 77. Assistent, Uppsala universitet 79. Korrekturläsare, Göteborgs-Posten 80. Assistent, Göteborgs universitet 80. Hemsamarit, Göteborgs kommun 81. Museiamanuens, Göteborgs universitet 81-82. Assistent, ABF 83-84. Arkivarie och kopist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Bohusläningen 86. Kulturassistent, Forshaga kommun 87-92. Teaterproducent, Teaterkooperativet Draken 92-95. Teaterproducent, Studiefrämjandet 96. Frilansjournalist, Värmlands Folkblad, Kyrknytt m.fl. 86-05. Informatör och rekryterare, Karlstads universitet 96-02. Studievägledare och informatör, Karlstads universitet 02-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14- och ledamot, SMHI:s insynsråd 15-.

Said and done

Tågtrafiken mellan Värmland och Norge

Skriftlig fråga 2012/13:550 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:550 Tågtrafiken mellan Värmland och Norge av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Järnvägsförbindelserna till våra grannländer blir allt viktigare, inte minst för arbetspendlingen. I gränstrakterna mot Danmark och Norge är det många som dag- och veckopendlar till

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Höginblandade biodrivmedel

Skriftlig fråga 2012/13:549 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:549 Höginblandade biodrivmedel av Stina Bergström MP till finansminister Anders Borg M I tidigare svar på skriftlig fråga om beskattning av höginblandade biodrivmedel 2012/13:451 gav Anders Borg exempel på vilka biodrivmedel som kan få skattebefrielse vid höginblandning. Där nämndes inte

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2.Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Vårbudget för en ny arbetslinje.4 1 Det ekonomiska läget 8 1.1 Finanskrisens svallvågor känns ännu av i Europa och USA 8 1.2Försvagning av de offentliga finanserna under de kommande åren 8 1.3 Arbetslösheten fortsatt hög, unga hårdast drabbade 9 1.4 Ökade inkomstklyftor


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2012/13:Fi15 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 392 kB)

med anledning av skr. 2012/13:131 Riksrevisionens rapport om statens satsningar på transportinfrastruktur

Motion 2012/13:T18 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:T18 av Stina Bergström m.fl. MP med anledning av skr. 2012/13:131 Riksrevisionens rapport om statens satsningar på transportinfrastruktur MP041 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att upphöja fyrstegsprincipen till


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:T18 av Stina Bergström m.fl. (MP) (doc, 66 kB)

Skattebefrielse för höginblandade förnybara drivmedel

Skriftlig fråga 2012/13:451 av Bergström, Stina (MP)

den 18 april Fråga 2012/13:451 Skattebefrielse för höginblandade förnybara drivmedel av Stina Bergström MP till finansminister Anders Borg M I vårpropositionen för 2013 framgår att skattebefrielsen för höginblandade förnybara drivmedel förlängs. Det är ett positivt besked och går i linje med Miljöpartiets politik.

Inlämnad: 2013-04-18 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2012/13:78 Bevakning ombord på svenska fartyg

Motion 2012/13:T16 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:T16 av Annika Lillemets m.fl. MP med anledning av prop. 2012/13:78 Bevakning ombord på svenska fartyg Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet


Utskottsberedning: 2012/13:TU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:T16 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (doc, 74 kB)

Brister i punktlighetsstatistiken för tågtrafiken

Skriftlig fråga 2012/13:347 av Bergström, Stina (MP)

den 27 februari Fråga 2012/13:347 Brister i punktlighetsstatistiken för tågtrafiken av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I söndagens Kaliber den 24 februari 2013 presenteras fakta som visar att Sverige är ganska ensamt i Europa om att mäta punktlighet med ett spann av +15 minuter. Sverige

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Riksdagens beslut om att avbryta höjningen av banavgifterna

Skriftlig fråga 2012/13:346 av Bergström, Stina (MP)

den 27 februari Fråga 2012/13:346 Riksdagens beslut om att avbryta höjningen av banavgifterna av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Den 19 december 2012 beslutade riksdagen att rikta ett tillkännagivande till regeringen om banavgifterna. Riksdagens mening är att banavgifterna inte bör

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

med anledning av skr. 2012/13:60 Kommunikationsutrustning i fordon

Motion 2012/13:T15 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:T15 av Stina Bergström m.fl. MP med anledning av skr. 2012/13:60 Kommunikationsutrustning i fordon MP026 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett förbud mot mobilanvändning utan handsfree under bilkörning, vilket


Utskottsberedning: 2012/13:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2012/13:T15 av Stina Bergström m.fl. (MP) (doc, 62 kB)