Stina Bergström (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Värmland County
Title Studievägledare/Informatör.
Born 1958

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2017-09-28 – 2018-09-24

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kils kommun 07-10. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 07-10. Ledamot, kollektivtrafiknämnden, Karlstads kommun 98-99. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kils kommun 03-06. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 05-06 och samverkansnämnden 09-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska freds- och skiljedomsföreningen, Göteborg och Karlstad 70-80-tal. Styrelseledamot, Miljöförbundet Jordens Vänner, Karlstad och riksnivå 90-tal. Styrelseledamot, Mp Kil 00-11. Styrelseledamot, Mp Värmland 00-05, 08-11.
  • Bostadsort

    Högboda
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Juristen Svante Bergström och läraren Margareta Bergström, f. Kähr.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Uppsala, slutår 77. Studier i filosofi och juridik, Uppsala universitet 77-79. Kulturvetarlinjen, Göteborgs universitet 79-83. Journalisthögskolan, Göteborg 86. Studier i litteraturvetenskap, Karlstads universitet 01-02.
  • Anställningar

    Affärsbiträde, Studentlivs i Uppsala 77. Assistent, Uppsala universitet 79. Korrekturläsare, Göteborgs-Posten 80. Assistent, Göteborgs universitet 80. Hemsamarit, Göteborgs kommun 81. Museiamanuens, Göteborgs universitet 81-82. Assistent, ABF 83-84. Arkivarie och kopist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Bohusläningen 86. Kulturassistent, Forshaga kommun 87-92. Teaterproducent, Teaterkooperativet Draken 92-95. Teaterproducent, Studiefrämjandet 96. Frilansjournalist, Värmlands Folkblad, Kyrknytt m.fl. 86-05. Informatör och rekryterare, Karlstads universitet 96-02. Studievägledare och informatör, Karlstads universitet 02-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14- och ledamot, SMHI:s insynsråd 15-.

Said and done

Avverkningshot i skogar med höga naturvärden

Interpellation 2017/18:363 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:363 Avverkningshot i skogar med höga naturvärden av Jens Holm V till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det har genom åren kommit ett antal rapporter om brister i Sveaskogs naturvårdsarbete. Vi i Vänsterpartiet är fullt medvetna om att Sveaskog inte är det enda skogsbolaget som brister

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:363 av Jens Holm (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avverkningshot i skogar med höga naturvärden

Inventering av nyckelbiotoper

Interpellation 2016/17:365 av Jens Holm (V)

Interpellation 2016/17:365 Inventering av nyckelbiotoper av Jens Holm V till Miljöminister Karolina Skog MP Skogsstyrelsen är ansvarig myndighet för vårt nationella miljökvalitetsmål Levande skogar. Målet är att skogsmarkens värde för biologisk produktion ska skyddas, samtidigt som den biologiska mångfalden bevaras. För

Inlämnad: 2017-03-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:365 av Jens Holm (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Inventering av nyckelbiotoper

Hästnäringen och strandskyddsreglerna

Interpellation 2016/17:256 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:256 Hästnäringen och strandskyddsreglerna av Lotta Finstorp M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Sverige har många hästföretag och tusentals utövare av ridsport som alla är beroende av mark. I dag arbetar exempelvis 30 000 personer heltid inom hästnäringen, och den samhällsekonomiska omsättningen

Inlämnad: 2017-01-25 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:256 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hästnäringen och strandskyddsreglerna

Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen

Interpellation 2015/16:790 av Jens Holm (V)

Interpellation 2015/16:790 Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen av Jens Holm V till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den största delen av Sveriges yta är täckt av skog och den största delen av den skogen brukas. I skogsvårdslagen slås det fast att det ska tas lika stor hänsyn till miljön som till produktionsintressen.

Inlämnad: 2016-09-06 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:790 av Jens Holm (V) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen

Strandskyddsregler som inskränker äganderätten

Interpellation 2015/16:687 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2015/16:687 Strandskyddsregler som inskränker äganderätten av Gunilla Nordgren M till Miljöminister Karolina Skog MP Strandskyddet och dess regler har diskuterats i många sammanhang, inte minst i riksdagens kammare. Oftast har debatten utgått från det faktum att det är viktigt att vi värnar om miljö, mångfald

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2015/16:687 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strandskyddsregler som inskränker äganderätten

Långsiktig bekämpning av stickmyggor

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2014/15:763 Långsiktig bekämpning av stickmyggor av Mikael Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I februari i år interpellerade jag om bekämpning av stickmyggor. I interpellationen lyfte jag upp problematiken med att sänka stödet för bekämpning av stickmyggor i nedre Dalälvsområdet med

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig bekämpning av stickmyggor

Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V)

Interpellation 2014/15:398 Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP På Gotland finns naturtyper som tillhör Sveriges absolut mest artrika områden. Några av dessa har internationellt unika förekomster av olika naturtyper och arter. Det nuvarande skyddet

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Livsmedelsstrategin

Interpellation 2014/15:278 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2014/15:278 Livsmedelsstrategin av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Statsrådet Sven-Erik Bucht har varit runt i landet och har på många möten talat om hur viktigt det är med en livsmedelsstrategi i Sverige. Jag delar statsrådets vilja att ta fram en nationell livsmedelsstrategi. Det är

Inlämnad: 2015-02-10 Besvarare: Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:278 av Sten Bergheden (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategin

Skogsnäringens konkurrenskraft

Interpellation 2014/15:264 av Ulf Berg (M)

Interpellation 2014/15:264 Skogsnäringens konkurrenskraft av Ulf Berg M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Skogsnäringen är en av de bärande näringarna i Sverige och är samtidigt en av nycklarna till att vi ska ha en levande landsbygd. Genom att ta vara på tekniska framsteg och nya produkter kan skogsnäringens konkurrenskraft

Inlämnad: 2015-02-06 Besvarare: Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:264 av Ulf Berg (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skogsnäringens konkurrenskraft

Omställning av fordonsflottan

Interpellation 2014/15:158 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2014/15:158 Omställning av fordonsflottan av Johan Hultberg M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Sverige är ett klimatpolitiskt föregångsland tack vare att vi har lyckats förena snabbt sjunkande utsläpp med en stark ekonomisk utveckling. Sedan år 1990, det vill säga basåret för Kyotoprotokollet,

Inlämnad: 2014-11-24 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:158 av Johan Hultberg (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Omställning av fordonsflottan