Stina Bergström (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Värmland County
Title Studievägledare/Informatör.
Born 1958

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2017-09-28 – 2018-09-24

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kils kommun 07-10. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 07-10. Ledamot, kollektivtrafiknämnden, Karlstads kommun 98-99. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kils kommun 03-06. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 05-06 och samverkansnämnden 09-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska freds- och skiljedomsföreningen, Göteborg och Karlstad 70-80-tal. Styrelseledamot, Miljöförbundet Jordens Vänner, Karlstad och riksnivå 90-tal. Styrelseledamot, Mp Kil 00-11. Styrelseledamot, Mp Värmland 00-05, 08-11.
  • Bostadsort

    Högboda
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Juristen Svante Bergström och läraren Margareta Bergström, f. Kähr.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Uppsala, slutår 77. Studier i filosofi och juridik, Uppsala universitet 77-79. Kulturvetarlinjen, Göteborgs universitet 79-83. Journalisthögskolan, Göteborg 86. Studier i litteraturvetenskap, Karlstads universitet 01-02.
  • Anställningar

    Affärsbiträde, Studentlivs i Uppsala 77. Assistent, Uppsala universitet 79. Korrekturläsare, Göteborgs-Posten 80. Assistent, Göteborgs universitet 80. Hemsamarit, Göteborgs kommun 81. Museiamanuens, Göteborgs universitet 81-82. Assistent, ABF 83-84. Arkivarie och kopist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Bohusläningen 86. Kulturassistent, Forshaga kommun 87-92. Teaterproducent, Teaterkooperativet Draken 92-95. Teaterproducent, Studiefrämjandet 96. Frilansjournalist, Värmlands Folkblad, Kyrknytt m.fl. 86-05. Informatör och rekryterare, Karlstads universitet 96-02. Studievägledare och informatör, Karlstads universitet 02-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14- och ledamot, SMHI:s insynsråd 15-.

Said and done

Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP)

Fråga 2017/18:317 Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar av Stina Bergström MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Den senaste tiden har det framkommit oroväckande rapporter om Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar. Bland annat har medier i Dalarna de senaste veckorna rapporterat om ett

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP) (pdf, 78 kB)

Trafikens ökade klimatutsläpp

Skriftlig fråga 2015/16:286 av Stina Bergström (MP)

Fråga 2015/16:286 Trafikens ökade klimatutsläpp av Stina Bergström MP till Statsrådet Anna Johansson S Med bara en månad kvar till klimatmötet i Paris presenterar Trafikverket oroväckande siffror om att utsläppen från vägtrafiken i Sverige återigen ökar. Detta är något som djupt oroar mig. Sedan 2008 har koldioxidutsläpp

Inlämnad: 2015-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:286 av Stina Bergström (MP) (pdf, 77 kB)

Trafikledningen vid Karlstad C

Skriftlig fråga 2013/14:604 av Stina Bergström (MP)

Fråga 2013/14:604 Trafikledningen vid Karlstad C av Stina Bergström MP till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Trafikverket planerar att lägga ned den lokala trafikledningen vid Karlstads central den 5 oktober i år. Enligt Trafikverkets beslut ska trafikledningen i stället fjärrstyras från Hallsberg, trots att Trafikverkets

Inlämnad: 2014-05-08 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:604 av Stina Bergström (MP) (pdf, 77 kB)

Tågtrafiken mellan Värmland och Norge

Skriftlig fråga 2012/13:550 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:550 Tågtrafiken mellan Värmland och Norge av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Järnvägsförbindelserna till våra grannländer blir allt viktigare, inte minst för arbetspendlingen. I gränstrakterna mot Danmark och Norge är det många som dag- och veckopendlar till

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Höginblandade biodrivmedel

Skriftlig fråga 2012/13:549 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:549 Höginblandade biodrivmedel av Stina Bergström MP till finansminister Anders Borg M I tidigare svar på skriftlig fråga om beskattning av höginblandade biodrivmedel 2012/13:451 gav Anders Borg exempel på vilka biodrivmedel som kan få skattebefrielse vid höginblandning. Där nämndes inte

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Skattebefrielse för höginblandade förnybara drivmedel

Skriftlig fråga 2012/13:451 av Bergström, Stina (MP)

den 18 april Fråga 2012/13:451 Skattebefrielse för höginblandade förnybara drivmedel av Stina Bergström MP till finansminister Anders Borg M I vårpropositionen för 2013 framgår att skattebefrielsen för höginblandade förnybara drivmedel förlängs. Det är ett positivt besked och går i linje med Miljöpartiets politik.

Inlämnad: 2013-04-18 Besvarare: Anders Borg (M)

Brister i punktlighetsstatistiken för tågtrafiken

Skriftlig fråga 2012/13:347 av Bergström, Stina (MP)

den 27 februari Fråga 2012/13:347 Brister i punktlighetsstatistiken för tågtrafiken av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I söndagens Kaliber den 24 februari 2013 presenteras fakta som visar att Sverige är ganska ensamt i Europa om att mäta punktlighet med ett spann av +15 minuter. Sverige

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Riksdagens beslut om att avbryta höjningen av banavgifterna

Skriftlig fråga 2012/13:346 av Bergström, Stina (MP)

den 27 februari Fråga 2012/13:346 Riksdagens beslut om att avbryta höjningen av banavgifterna av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Den 19 december 2012 beslutade riksdagen att rikta ett tillkännagivande till regeringen om banavgifterna. Riksdagens mening är att banavgifterna inte bör

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

SJ:s biljettstopp

Skriftlig fråga 2012/13:191 av Bergström, Stina (MP)

den 7 december Fråga 2012/13:191 SJ:s biljettstopp av Stina Bergström MP till statsrådet Birgitta Ohlsson FP SJ tänker enligt uppgift sluta sälja biljetter på tågen den 1 januari. Därefter planerar SJ i stället att låta resenärerna få köpa mobilbiljetter på tågen även ett tag efter avgång. Detta är en service som

Inlämnad: 2012-12-07 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

SJ:s snabbtåg på Västkustbanan

Skriftlig fråga 2011/12:414 av Bergström, Stina (MP)

den 23 februari Fråga 2011/12:414 SJ:s snabbtåg på Västkustbanan av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M SJ lägger ned sina snabbtåg mellan Köpenhamn och Göteborg den 10 april. Dålig lönsamhet är anledningen. SJ gick förra året med förlust och ser sig nu tvungen att lägga ned trafik för

Inlämnad: 2012-02-23 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)