Stig Henriksson(Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västmanland County, Bench 344
Title Leg. sjukgymnast.
Born 1955
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864235
Email stig.henriksson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:574 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Hanhikivi kärnkraftverk
Interpellationsdebatt 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 FN-konventionen mot kärnvapen
Interpellationsdebatt 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) 14 september 2017 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga
Interpellationsdebatt 2016/17:610 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Andelen högre officerare i Sverige

med anledning av skr. 2017/18:13 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets underhåll av vägar

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av skr. 2017/18:13 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets underhåll av vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att förbättra metodiken


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Offensiv cyberförmåga

Interpellation 2017/18:22 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2017/18:22 Offensiv cyberförmåga av Stig Henriksson (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I försvarsinriktningspropositionen kan man på s. 112 läsa: ”Försvarsmakten lyfter fram vikten av att utveckla en offensiv cyberförmåga för att kunna möta angrepp mot egna system samtidigt som det ger

Inlämnad: 2017-10-06 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:22 av Stig Henriksson (V) (pdf, 99 kB)

Sveriges hållning till automatiserade vapensystem

Interpellation 2017/18:21 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2017/18:21 Sveriges hållning till automatiserade vapensystem av Stig Henriksson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Automatiserade vapensystem skapar en allt större etisk debatt. Hur rimligt är det att utifrån en bekväm stol någonstans i till exempel USA med hjälp av satellitdata (överförda

Inlämnad: 2017-10-06 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:21 av Stig Henriksson (V) (pdf, 83 kB)

Autonoma vapensystem

Interpellation 2017/18:20 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2017/18:20 Autonoma vapensystem av Stig Henriksson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Medan världen fortfarande diskuterar automatiserade vapensystem går utvecklingen vidare mot autonoma vapen. Lethal autonomous weapons systems (LAWS) – autonoma vapen – är ett ämne som väcker både frågor

Inlämnad: 2017-10-06 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:20 av Stig Henriksson (V) (pdf, 109 kB)

En hållbar och långsiktig energipolitik

Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) En hållbar och långsiktig energipolitik 1   Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Ett förnybart energisystem 3.1 Energiöverenskommelsen 4 Forskning 5 Energieffektivisering 5.1 Bostadssektorn 5.2 Industrin 5.3


Utskottsberedning: CU FöU MJU NU 2017/18:NU4

Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 173 kB)

En förbättrad landsbygdspolitik

Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) En förbättrad landsbygdspolitik 1   Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 En politik för att hela Sverige ska leva 3.1 Statens ansvar för landsbygdsfrågorna 3.1.1 Sprid statliga myndigheter och företag till fler orter 3.1.2


Utskottsberedning: CU KU MJU NU SkU SoU TU UbU UU 2017/18:FiU22 2017/18:FiU25

Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 154 kB)

Svensk försvarsindustri

Motion 2017/18:3826 av Stig Henriksson och Amineh Kakabaveh (båda V)

Motion till riksdagen 2017/18:3826 av Stig Henriksson och Amineh Kakabaveh (båda V) Svensk försvarsindustri 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Svensk försvarsindustri 3.1Bakgrund 4Hur svensk är industrin egentligen? 4.1Ägande 4.2Produktion och service 5Svensk vapenexport 5.1Förbudet


Utskottsberedning: FöU UU

Motion 2017/18:3826 av Stig Henriksson och Amineh Kakabaveh (båda V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3826 av Stig Henriksson och Amineh Kakabaveh (båda V) (pdf, 99 kB)

Ökad cykeltrafik för miljö och hälsa

Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) Ökad cykeltrafik för miljö och hälsa Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag som stärker cykeln som eget transportslag i trafikplaneringen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:TU5

Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Miljöanpassad vägtrafik

Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) Miljöanpassad vägtrafik 1        Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta ett mål till 2030 om minst 80 procents reduktion av utsläppen av växthusgaser från vägtrafiken jämfört med


Utskottsberedning: MJU NU SkU TU

Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Minskad köttkonsumtion

Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) Minskad köttkonsumtion Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett mål om att minska köttkonsumtionen med minst 25 procent till 2025, jämfört med dagens nivåer, bör införas och tillkännager detta för


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 82 kB)