Sten Bergheden (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 71
Title Lantbrukare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864608
Email sten.bergheden[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-11-16 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-12-10 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:SoU8 26 april 2018 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor
Interpellationsdebatt 2017/18:399 av Sten Bergheden (M) 13 april 2018 En lastbilsskatt
Interpellationsdebatt 2017/18:374 av Peter Helander (C) 6 march 2018 Flygförbindelse Mora-Arlanda
Interpellationsdebatt 2017/18:367 av Marie Olsson (S) 6 march 2018 Mora-Siljan flygplats

Västra stambanan

Skriftlig fråga 2017/18:1300 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1300 Västra stambanan av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S Situationen på Västra stambanan är helt ohållbar för persontrafiken och godset. Västra stambanan är pulsådern för landets järnvägstrafik både för person- och godstrafiken. Västra stambanan servar dagligen landet med varor från och

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1300 av Sten Bergheden (M) (pdf, 84 kB)

Vargangrepp på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:1273 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1273 Vargangrepp på landsbygden av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Återigen har vargen slagit till och dödat djur på Molstaberg. Först ett angrepp på ca 50 får som dödades direkt eller fick avlivas, och sedan ett nytt angrepp dagen efter på ytterligare ca 1020 får. Detta trots att man

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1273 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Trafikverkets ansvar för delar av vägnätet

Skriftlig fråga 2017/18:1207 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1207 Trafikverkets ansvar för delar av vägnätet av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S I medierna har det uppgetts att Trafikverket försöker överföra 2 000 mil allmän väg till att i stället bli enskild väg. I dag är ca 76 procent av Sveriges vägar enskilda vägar. Dessa vägar sköts av vägsamfälligheter

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1207 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB)

Allmänna vägar som blir enskilda vägar

Skriftlig fråga 2017/18:1206 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1206 Allmänna vägar som blir enskilda vägar av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S I medierna har det uppgetts att Trafikverket försöker överföra 2 000 mil allmän väg till att i stället bli enskild väg. I dag är ca 76 procent av Sveriges vägar enskilda vägar. Dessa vägar sköts av vägsamfälligheter

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1206 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Utbyggnad av Västra stambanan

Skriftlig fråga 2017/18:1166 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1166 Utbyggnad av Västra stambanan av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S Vid ett möte i Falköping den 5 april där jag deltog framkom det tydligt att Västra stambanan är i ett akut behov av att byggas ut omgående. Näringslivsrepresentanter som deltog på mötet pekade tydligt på att om företagen

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1166 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Nedlagd flyglinje Mora-Arlanda

Skriftlig fråga 2017/18:1165 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1165 Nedlagd flyglinje Mora-Arlanda av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S Trafikverket har inte har prioriterat flyget från Mora till Arlanda trots att näringslivet och företagen i området på ett mycket tydligt sätt meddelat att detta är mycket viktigt för företagen och jobben i området. Vi

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1165 av Sten Bergheden (M) (pdf, 74 kB)

Säkerheten på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:1163 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1163 Säkerheten på landsbygden av Sten Bergheden M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Var fjärde lantbrukare är orolig för att bli utsatt för brott, visar en ny undersökning från Landja markanalys. Samtidigt varnar bland andra Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, för att svenska lantbrukare

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1163 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Kort klampningstid

Skriftlig fråga 2017/18:1111 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1111 Kort klampningstid av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det har tagit regeringen ca. tre och ett halvt år att utreda och till slut lägga fram ett förslag om att utöka klampningstiden från 24 till 36 timmar för de lastbilar som bryter mot lagar och regler på våra svenska vägar. Det är

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1111 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

TBE-vaccin

Skriftlig fråga 2017/18:1100 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1100 TBE-vaccin av Sten Bergheden M till Socialminister Annika Strandhäll S Medierna rapporterar nu om rekordmånga fall av TBE i Västra Götaland. Jag har länge påtalat att något måste göras mot denna mycket allvarliga utveckling. TBE är en allvarlig sjukdom som sprids av fästingar. Vissa områden i landet

Inlämnad: 2018-03-27 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1100 av Sten Bergheden (M) (pdf, 82 kB)

Information till pensionärerna

Skriftlig fråga 2017/18:1068 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1068 Information till pensionärerna av Sten Bergheden M till Socialminister Annika Strandhäll S Den senaste tiden har det framkommit att Pensionsmyndigheten i sitt orangefärgade kuvert har tagit bort dels information om till vilken ålder respektive årskull bör arbeta den så kallade alternativa pensionsålderndels

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1068 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)