Solveig Zander (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 30
Title Socionom.
Born 1955
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864531
Email solveig.zander[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Pairing organiser 2010-10-25 –
    • Pairing organiser 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 –
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-06-14 –
    • Deputy member 2010-10-13 – 2012-06-13
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2018-10-09 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialutskottet 10-14, civilutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Kvittningsman 06-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant ledamotsrådet 10-12. Ledamot i riksdagens pensionsgrupp.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Torbjörn Nilsson och handläggaren Lillemor Zander, f. Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig samhällsvetenskaplig linje, Enköping. Socionom, Högskolan i Östersund 78. 3-betyg socialrätt, Högskolan i Östersund 82. Psykoterapiutbildning, steg 1, Västerås 95. Kuratorsauktorisation 05.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Sundbybergs kommun 78-80. Ombudsman/kurator, Psoriasisförbundet i Stockholms län 80-83 och 84-86. Kurator, Västerås lasarett 83 och 87-96. Kurator och avdelningschef, Enköpings lasarett 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Inspektionen för socialförsäkring och Insynsrådet för Länsstyrelsen i Uppsala län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 85-09, vice ordförande 96-99, ordförande 99-06. Ordförande, fritidsnämnden 89-92 och socialnämnden 92. Ledamot, tekniska nämnden 95-99. Styrelseledamot, Enköpings Hyresbostäder 99-07. Ordförande, Vision Enköping AB 99-00. Huvudman i Sparbanken i Enköping.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande/2:e vice ordförande, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 90-97. Styrelseledamot, Enköpings tennisklubb och Fanna Bollklubb, 90-talet. Styrelseledamot, Zany Datakonsult AB 91-10. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Uppsala län 93-99. Kretsordförande, Centerpartiet i Enköping 95-02 och 04-06. Vice distriktsordförande, Centerpartiet i Uppsala 05-07.
  • Bostadsort

    Enköping

Said and done

Hindra pornografi i miljöer med barn och unga

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. C Hindra pornografi i miljöer med barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket i en särskild läroplan bör specificera hur grundskolan och gymnasieskolan i sin sex- och samlevnadsundervisning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

En hälso- och sjukvård utan åldersdiskriminering

Motion 2018/19:2703 av Solveig Zander (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2703 av Solveig Zander C En hälso- och sjukvård utan åldersdiskriminering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vård på lika villkor utan hänsyn till ålder och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2703 av Solveig Zander (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2703 av Solveig Zander (C) (pdf, 73 kB)

Rättvis trygghetsförsäkring

Motion 2018/19:2860 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2860 av Solveig Zander m.fl. C Rättvis trygghetsförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn/utredning av sjukförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU CU SfU SkU UbU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2860 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2860 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 104 kB)

Migration och mottagande

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. C Migration och mottagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska driva att EU tar ett gemensamt och solidariskt ansvar för flyktingmottagande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU SfU

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (pdf, 100 kB)

Vård av anhörig med närståendepenning

Motion 2018/19:2721 av Solveig Zander (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2721 av Solveig Zander C Vård av anhörig med närståendepenning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka riskfaktorer vid dubbel arbetsbörda för personer som vårdar en svårt sjuk närstående, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2721 av Solveig Zander (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2721 av Solveig Zander (C) (pdf, 73 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2617 av Johanna Jönsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2617 av Johanna Jönsson m.fl. C Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiets migrationspolitik grundar sig på övertygelsen att möjligheten att söka


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2617 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2617 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (pdf, 110 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2615 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2615 av Solveig Zander m.fl. C Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:SfU1

Motion 2018/19:2615 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2615 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 109 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2614 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2614 av Solveig Zander m.fl. C Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering För Centerpartiet är det en självklarhet


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2

Motion 2018/19:2614 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2614 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 109 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2613 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2613 av Solveig Zander m.fl. C Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverige har kommit


Utskottsberedning: 2018/19:SfU3

Motion 2018/19:2613 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2613 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 106 kB)

Avkriminalisering av försent inlämnade årsredovisningar

Motion 2018/19:2858 av Solveig Zander och Eskil Erlandsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2858 av Solveig Zander och Eskil Erlandsson båda C Avkriminalisering av försent inlämnade årsredovisningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda avkriminalisering av för sent inlämnade årsredovisningar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:2858 av Solveig Zander och Eskil Erlandsson (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2858 av Solveig Zander och Eskil Erlandsson (båda C) (pdf, 83 kB)