Sofia Modigh(ChrDem)

Sofia Modigh (ChrDem)

Tjänstgörande ersättare

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 208
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864291
Email sofia.modigh[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Justice

    • Extra deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Extra deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-01-02 – 2017-04-30
    • Committee on Justice

    • Extra deputy member 2017-01-02 – 2017-04-30
    • Committee on the Constitution

    • Extra deputy member 2017-01-02 – 2017-04-30

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KU22 29 march 2017 Valfrågor
Debatt om förslag 2016/17:KU19 29 march 2017 Allmänna helgdagar
Interpellationsdebatt 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD) 21 march 2017 Arbetsintegrerande sociala företag
Frågestund 16 march 2017 Frågestund

med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör presentera


Utskottsberedning: 2016/17:UU9

Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program

Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om familjens roll i det brottsförebyggande arbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:JuU15

Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

Arbetsintegrerande sociala företag

Interpellation 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD)

Interpellation 2016/17:333 Arbetsintegrerande sociala företag av Sofia Modigh (KD) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) De arbetsintegrerande sociala företagen (ASF) gör en viktig insats för att få människor som har stora svårigheter att få ett arbete in i arbetsliv och samhälle. En kvinna

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-21 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsintegrerande sociala företag

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med en


Utskottsberedning: 2016/17:UU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd

Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11

Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 63 kB)

med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik

Motion 2016/17:3589 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3589 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma i en skrivelse


Utskottsberedning: 2016/17:UU15

Motion 2016/17:3589 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3589 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 65 kB)