Sofia Fölster(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 321
Title Ekonom.
Born 1991
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864320
Email sofia.folster[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU3 6 december 2017 Utgiftsområde 21 Energi
Interpellationsdebatt 2016/17:580 av Sofia Fölster (M) 28 september 2017 Rekrytering av internationell kompetens
Interpellationsdebatt 2016/17:495 av Sofia Fölster (M) 31 august 2017 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission
Interpellationsdebatt 2016/17:472 av Christian Holm Barenfeld (M) 31 august 2017 Saudiarabien och FN:s jämställdhetsarbete

Åtgärder mot inbrott hos företagare

Skriftlig fråga 2017/18:618 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2017/18:618 Åtgärder mot inbrott hos företagare av Sofia Fölster (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Allt fler företagare upplever otrygghet, och deras verksamheter utsätts för inbrott. I Svenskt Näringslivs undersökning från i somras uppgav var tredje företagare att problematiken med

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:618 av Sofia Fölster (M) (pdf, 87 kB)

Regeringen och Försvarsberedningen

Skriftlig fråga 2017/18:612 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2017/18:612 Regeringen och Försvarsberedningen av Sofia Fölster (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I december 2017 överlämnade Försvarsberedningen sin rapport till regeringen där man bland annat menar att det varken kan uteslutas ett väpnat angrepp mot Sverige eller att militära maktmedel och

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:612 av Sofia Fölster (M) (pdf, 87 kB)

Amorteringskravet och bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2017/18:492 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2017/18:492 Amorteringskravet och bostadsmarknaden av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Utifrån Finansinspektionens förslag beslutade häromveckan regeringen om ett förstärkt amorteringskrav som innebär att den som tecknar ett nytt bolån från och med den 1 mars 2018, och vars skuld är

Inlämnad: 2017-12-08 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:492 av Sofia Fölster (M) (pdf, 87 kB)

Arbetet mot sexuella trakasserier

Interpellation 2017/18:240 av Sofia Fölster (M)

Interpellation 2017/18:240 Arbetet mot sexuella trakasserier av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) De senaste veckorna har allt fler kvinnor, och även en del män, i Sverige vågat ta steget och berättat om de sexuella trakasserier, övergrepp och i en del fall våldtäkter som de har utsatts för. Under

Inlämnad: 2017-11-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:240 av Sofia Fölster (M) (pdf, 78 kB)

Life science och medtech

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra


Utskottsberedning: NU UbU 2017/18:FiU34

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Granskningen av svenska högskolor

Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) Granskningen av svenska högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta Universitetskanslersämbetet överta granskningen av svenska högskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16

Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) (pdf, 65 kB)

Höjt fribelopp

Motion 2017/18:2978 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2978 av Sofia Fölster (M) Höjt fribelopp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja fribeloppet för studerande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att exkludera sommarmånaderna


Utskottsberedning: 2017/18:UbU11 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2978 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2978 av Sofia Fölster (M) (pdf, 59 kB)

Medlemskap i Nato

Motion 2017/18:2981 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2981 av Sofia Fölster (M) Medlemskap i Nato Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige skyndsamt bör ansöka om medlemskap i Nato och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en orolig värld där säkerhetsläget


Utskottsberedning: 2017/18:UU11

Motion 2017/18:2981 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2981 av Sofia Fölster (M) (pdf, 58 kB)

Delta militärt i kampen mot Isil/Daish

Motion 2017/18:2973 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2973 av Sofia Fölster (M) Delta militärt i kampen mot Isil/Daish Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska göra mer, även militärt, för att bekämpa Isil/Daish och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2017/18:UU14

Motion 2017/18:2973 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2973 av Sofia Fölster (M) (pdf, 59 kB)

Tillåt mentolcigaretter igen

Motion 2017/18:2993 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2993 av Sofia Fölster (M) Tillåt mentolcigaretter igen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åter tillåta smaksatta cigaretter i Sverige efter 2020 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8

Motion 2017/18:2993 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2993 av Sofia Fölster (M) (pdf, 60 kB)