Sofia Arkelsten(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 140
Title Informationschef
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865813
Email sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinary member 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Alternate member 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Chair 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Member 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Chair 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Member 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Chair 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Deputy member 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2012-06-20 – 2014-10-07
    • The War Delegation

    • Member 2013-01-22 –

Said and done

Laglig och säker abort i Brasilien

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:303 Laglig och säker abort i Brasilien av Sofia Arkelsten (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) är grundläggande mänskliga rättigheter, och sju av åtta partier i Sveriges riksdag har stor samsyn i frågorna och förutsätter att regeringen

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 67 kB)

Andelen klimatinsatser i biståndsbudgeten

Skriftlig fråga 2017/18:279 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:279 Andelen klimatinsatser i biståndsbudgeten av Sofia Arkelsten (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Under nuvarande regering har statsrådet som ansvarar för utvecklingssamarbete, alltså bistånd, också ansvaret för klimat. Naturligtvis har alla statsråd ansvar för klimatfrågorna inom ramen för sitt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:279 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 80 kB)

Förankring av förhandling i OECD-Dac

Skriftlig fråga 2017/18:155 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:155 Förankring av förhandling i OECD-Dac av Sofia Arkelsten (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den nuvarande regeringen har aviserat att den kommer att se över modellen som används för beräkning av asylkostnader i det internationella biståndet. Detta med anledning av kritik från Riksrevisionen

Inlämnad: 2017-10-24 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:155 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan r Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

EU-samarbetet nu och i framtiden

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska användas för att hitta lösningar på gränsöverskridande problem och om att problem som bäst hanteras på nationell


Utskottsberedning: KU MJU NU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 130 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: NU UU 2017/18:UU11 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): 8 avslag, 34 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 271 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:SoU1

Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3769 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

En trygg gemensam hälso- och sjukvård, äldreomsorg och socialtjänst av hög kvalitet i rätt tid

Motion 2017/18:3421 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3421 av Cecilia Widegren m.fl. (M) En trygg gemensam hälso- och sjukvård, äldreomsorg och socialtjänst av hög kvalitet i rätt tid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets-


Utskottsberedning: UbU 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU13 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU16 2017/18:SoU18 2017/18:SoU9 2017/18:TU6

Motion 2017/18:3421 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 110 kB) Motion 2017/18:3421 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 220 kB)

Tandvård och tandvårdsstöd till äldre och funktionshindrade

Motion 2017/18:3066 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3066 av Cecilia Widegren m.fl. (M) Tandvård och tandvårdsstöd till äldre och funktionshindrade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera tandvårdsstöd till de mest sjuka äldre och multisjuka kroniker och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:3066 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3066 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 107 kB)