Serkan Köse (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 177
Title Pol.mag
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864469
Email serkan.kose[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-09-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Alternate member 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsrådsersättare (2014-10-03-2017-03-31). Suppleant utrikesutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16.
  • Föräldrar

    Lokalvårdaren Mehmet Köse och Ayse Köse.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Botkyrka, slutår 95. Pol.mag., Stockholms universitet 04. Fil.kand., statsvetenskap, Stockholms universitet 03. Fil.kand., nationalekonomi, Stockholms universitet 02. "Svensk modell i ny tid", Uppsala universitet 12.
  • Anställningar

    Taxiförare, restaurangbiträde m.m. 98-03. Pressekreterare, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 04-05. Pressekreterare, Kommunal 05-10. Pressekreterare, Handelsanställdas förbund 10-11. Utvecklingschef, ABF Botkyrka-Salem 11. Biträdande ombudsman, ABF Botkyrka-Salem 12, tillförordnad ombudsman 12-13 och ombudsman 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den politiska referensgruppen till Delegationen för unga till arbete (Dua) 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Botkyrka 15-. Suppleant, Södertörns brandförsvarsförbund 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Botkyrka 11-. Suppleant i distriktsstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms län 14-.

Said and done

Konsument- och privatekonomi på gymnasiet

Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström båda S Konsument- och privatekonomi på gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konsument- och privatekonomi i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Som vuxen förväntas du ta


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S) (pdf, 74 kB)

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ny strategi mot digitalt utanförskap

Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2207 av Serkan Köse S Ny strategi mot digitalt utanförskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av en ny strategi mot digitalt utanförskap och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har vi många medborgare


Utskottsberedning: 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S) (pdf, 78 kB)

Helhetsöversyn på taxibranschen

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. S Helhetsöversyn på taxibranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela taxibranschen med lösningar som leder till en väl fungerande bransch i framtiden och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Säkra kapaciteten över Saltsjö-Mälarsnittet i Södertälje för fordonstrafik

Motion 2018/19:2145 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2145 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Säkra kapaciteten över Saltsjö-Mälarsnittet i Södertälje för fordonstrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utöka kapaciteten och minimera


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2145 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2145 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Minska företagens administrativa börda

Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. S Minska företagens administrativa börda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om implementering av EU-direktiv och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta


Utskottsberedning: 2018/19:NU7

Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Barns rätt till kunskap om sina rättigheter

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Barns rätt till kunskap om sina rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett kunskapslyft för att stärka barns kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt

Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpt lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:CU8

Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Stöd ett turkiskt medlemskap i EU

Motion 2018/19:1325 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1325 av Serkan Köse och Mathias Tegnér båda S Stöd ett turkiskt medlemskap i EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör arbeta långsiktigt för ett turkiskt medlemskap i EU och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1325 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1325 av Serkan Köse och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 77 kB)

Om klimateffektiva vägtransporter

Motion 2018/19:1306 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1306 av Mathias Tegnér och Serkan Köse båda S Om klimateffektiva vägtransporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett sista datum för registrering av bensin- och dieselbilar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1306 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:1306 av Mathias Tegnér och Serkan Köse (båda S) (pdf, 87 kB)