Sanne Lennström (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 117
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Alternate member 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Election Review Board

    • Deputy member 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.

Said and done

Webb-TV

 
Frågestund 24 may 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:JuU25 25 april 2018 Elektronisk övervakning av kontaktförbud
Debatt om förslag 2017/18:JuU17 19 april 2018 Våldsbrott och brottsoffer
Frågestund 15 march 2018 Frågestund

Skyddsklassning av M/S Sigrid

Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström båda S Skyddsklassning av M/S Sigrid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kärnbränslefartyget M/S Sigrid ska klassas som skyddsobjekt och omfattas av skyddslagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S) (pdf, 79 kB)

Bilbarnstolar på bussar

Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. S Bilbarnstolar på bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att i framtiden införa krav på tillgång till bilbarnstol i bussar och tillkännager detta för regeringen. Motivering På Transportstyrelsens


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

En rättvisare finansiering av fornminnesutgrävningar

Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. S En rättvisare finansiering av fornminnesutgrävningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en mer rättvis och solidarisk finansiering av fornminnesutgrävningar och tillkännager detta


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Åldersverifikation för att skydda barn mot porr

Motion 2018/19:1994 av Åsa Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1994 av Åsa Eriksson m.fl. S Åldersverifikation för att skydda barn mot porr Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen och andra möjliga insatser för att skydda barn från porr även på internet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1994 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1994 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam strategi för bekämpning


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Skydda barn mot porr

Motion 2018/19:1075 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1075 av Eva Lindh m.fl. S Skydda barn mot porr Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inget barn ska kunna se porr i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skolan ska vara en trygg arbetsmiljö för alla barn. Mycket tid


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1075 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1075 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Vildsvin

Motion 2018/19:1070 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1070 av Sanne Lennström m.fl. S Vildsvin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att vildsvinskött blir mer tillgängligt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har en växande vildsvinsstam. Den


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:1070 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1070 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Vildsvin

Motion 2018/19:676 av Sanne Lennström (S)

Motion till riksdagen 2018/19:676 av Sanne Lennström S Vildsvin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att vildsvinskött ska bli mer tillgängligt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har en växande vildsvinsstam. Den härstammar


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:676 av Sanne Lennström (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:676 av Sanne Lennström (S) (pdf, 72 kB)

Politik för hållbart fiske

Motion 2018/19:675 av Sanne Lennström (S)

Motion till riksdagen 2018/19:675 av Sanne Lennström S Politik för hållbart fiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över fiskemetoder för att främja ett hållbart fiske och en bättre havsmiljö och tillkännager detta för regeringen. Motivering Östersjöns och andra


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:675 av Sanne Lennström (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:675 av Sanne Lennström (S) (pdf, 72 kB)

Kriminalisera sexköp utomlands

Motion 2018/19:714 av Sanne Lennström (S)

Motion till riksdagen 2018/19:714 av Sanne Lennström S Kriminalisera sexköp utomlands Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalisera sexköp utomlands och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige var först i världen med att ha en sexköplag som säger


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:714 av Sanne Lennström (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:714 av Sanne Lennström (S) (pdf, 70 kB)