Saila Quicklund (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jämtland County, Bench 49
Title Konsult
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866131
Email saila.quicklund[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Said and done

Intäktsregleringen av elnätsavgifterna

Skriftlig fråga 2017/18:1543 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1543 Intäktsregleringen av elnätsavgifterna av Saila Quicklund M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den årliga Nils Holgersson-rapporten, som kartlägger avgifter och taxor för ett flerbostadshus i landets samtliga kommuner, visar att elnätspriset fortsätter att öka för landets konsumenter. Sedan 2017 har

Inlämnad: 2018-06-20 Svarsdatum: 2018-07-05 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1543 av Saila Quicklund (M) (pdf, 102 kB)

Sveriges framtid som gruvnation

Skriftlig fråga 2017/18:1517 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1517 Sveriges framtid som gruvnation av Saila Quicklund M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I Dagens Nyheters reportage om den kartläggning som Sveriges geologiska undersökning SGU har genomfört av de geologiska förhållandena i de södra delarna av Norrbottens län gav närings- och innovationsministern uttryck

Inlämnad: 2018-06-18 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1517 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Kilometerskatten i Jämtlands län

Skriftlig fråga 2017/18:1326 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1326 Kilometerskatten i Jämtlands län av Saila Quicklund M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringspartierna S och MP har meddelat att man går vidare med förslaget om att införa en kilometerskatt för tung trafik. Det är en skatt på avstånd som missgynnar jobb och tillväxt i hela vårt avlånga land.

Inlämnad: 2018-05-21 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1326 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB)

Tvångsinlösen av skog

Skriftlig fråga 2017/18:1323 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1323 Tvångsinlösen av skog av Saila Quicklund M till Miljöminister Karolina Skog MP Lennart Östlund i norra Västmanland är ytterligare en av de många skogsägare vars skog blivit naturreservat mot ägarens vilja. När länsstyrelsen vill bilda ett naturreservat på någon annans mark måste den enskilda markägaren

Inlämnad: 2018-05-21 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1323 av Saila Quicklund (M) (pdf, 86 kB)

Skattelättnader för fjällräddarna

Skriftlig fråga 2017/18:1322 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1322 Skattelättnader för fjällräddarna av Saila Quicklund M till Finansminister Magdalena Andersson S Landets fjällräddare har önskat möjligheter att kunna göra skatteavdrag på sina skotrar och övrig utrustning som de tillhandahåller privat för att utföra fjällräddning i statlig regi. Nyligen mottog riksdagens

Inlämnad: 2018-05-21 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1322 av Saila Quicklund (M) (pdf, 84 kB)

Effekterna av den nya postförordningen

Interpellation 2017/18:499 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2017/18:499 Effekterna av den nya postförordningen av Saila Quicklund M till Statsrådet Peter Eriksson MP Postnord har svårt att leverera resultat varför regeringen tillsatte en utredning som ska ge svar på vilka åtgärder som krävs för att förbättra leveransen. Utredningen resulterade i en ny postförordning

Inlämnad: 2018-04-17 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:499 av Saila Quicklund (M) (pdf, 87 kB)

Ekonomiska förutsättningarna för Jamtli

Interpellation 2017/18:476 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2017/18:476 Ekonomiska förutsättningarna för Jamtli av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I en skriftlig fråga till kultur- och demokratiministern undrade jag hur hon avser att agera för att Nationalmuseum ska kunna säkerställa sin del av samarbetet kring Nationalmuseum

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:476 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomiska förutsättningarna för Jamtli

Polisstödsassistenter i Region nord

Skriftlig fråga 2017/18:1094 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1094 Polisstödsassistenter i Region nord av Saila Quicklund M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Moderaterna har drivit på behovet av fler synliga poliser i landet. I stort råder det bred enighet om att fler poliser behövs för att bemöta brottsutvecklingen, klara upp fler brott och öka

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1094 av Saila Quicklund (M) (pdf, 86 kB)

Fusk med kosttillskott

Skriftlig fråga 2017/18:1080 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1080 Fusk med kosttillskott av Saila Quicklund M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S En nyligen genomförd undersökning i 27 europeiska länder, där man har undersökt försäljningen av kosttillskott, visar på omfattande fusk med otillåtna påståenden om hälsoeffekter. Över 1 000 webbplatser i 25 EU-länder samt

Inlämnad: 2018-03-22 Svarsdatum: 2018-04-04 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1080 av Saila Quicklund (M) (pdf, 88 kB)