Runar Filper (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 72
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865125
Email runar.filper[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-06-07
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-03-02
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2016-12-20 – 2017-06-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14- och miljö- och jordbruksutskottet 14-.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU19 5 june 2018 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder
Debatt om förslag 2017/18:MJU18 18 april 2018 Landsbygdspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU16 18 april 2018 Livsmedelspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU9 7 march 2018 Naturvård och områdesskydd

Landsbygdens kulturarv

Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. SD Landsbygdens kulturarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Jordbruksverket tillsammans med andra myndigheter i högre grad än i dag bör verka för att bevara och utveckla hag- och betesmarkerna och tillkännager

2018-10-11

Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)

Kriminell djurrättsaktivism

Motion 2018/19:82 av Runar Filper m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:82 av Runar Filper m.fl. SD Kriminell djurrättsaktivism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Rikspolisstyrelsen ska åläggas att ta ett nationellt helhetsansvar för att kartlägga, bekämpa och lagföra de individer och organisationer som

2018-10-11

Motion 2018/19:82 av Runar Filper m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:82 av Runar Filper m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Fiske och vattenbruk

Motion 2018/19:81 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:81 av Martin Kinnunen m.fl. SD Fiske och vattenbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta offentliga institutioner prioritera svenskfångad fisk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

2018-10-11

Motion 2018/19:81 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:81 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

En skogspolitik för Sverige

Motion 2018/19:80 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:80 av Mats Nordberg m.fl. SD En skogspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den svenska skogsbruksmodellen med två övergripande och jämställda skogspolitiska mål, produktionsmålet och miljömålet, fortsatt bevaras och

2018-10-11

Motion 2018/19:80 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:80 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 148 kB)

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatpolitiken ska ges en mer central plats och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 13 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör genomföras en kostnadsnyttoanalys över hur man på effektivast möjliga sätt kan höja ambitionen på djurskyddsområdet


Utskottsberedning: 2017/18:MJU24
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Motionen utgår

Motion 2017/18:4026

Motion till riksdagen 2017/18:4026 Motionen utgår.

2018-03-28

med anledning av prop. 2017/18:87 Åsnens nationalpark

Motion 2017/18:3986 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3986 av Martin Kinnunen och Runar Filper båda SD med anledning av prop. 2017/18:87 Åsnens nationalpark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skogen i Åsnens nationalpark ska kunna skötas i enlighet med gällande lagstiftning, i synnerhet


Utskottsberedning: 2017/18:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3986 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3986 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD) (pdf, 65 kB)

Brottslighet mot djurbönder

Interpellation 2017/18:337 av Runar Filper (SD)

Interpellation 2017/18:337 Brottslighet mot djurbönder av Runar Filper SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi svenskar ska vara stolta över hur vi värnar om våra djur. Vår djurvälfärd är bland de främsta i världen. De högt uppsatta lagar och regler vi har i Sverige kring djurhållning kräver stor kunskap

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-02-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:337 av Runar Filper (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottslighet mot djurbönder