Rossana Dinamarca(Lft)

Rossana Dinamarca (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County North, Bench 130
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864677
Email rossana.dinamarca[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Alternate member 1999-01-11 – 1999-02-11
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Education

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2005-10-13 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1999-01-20 – 1999-02-11
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1999-01-26 – 1999-02-11
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Deputy member 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna tillfälliga lagen bör upphävas efter tre år och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:CU21

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

Avskaffandet av danstillståndet

Skriftlig fråga 2016/17:1059 av Rossana Dinamarca (V)

Fråga 2016/17:1059 Avskaffandet av danstillståndet av Rossana Dinamarca (V) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Dans är en fantastisk konstform och sätt att utrycka sig på, och dessutom är det många som dansar för att det helt enkelt är roligt och härligt. Dans har dock genom tiderna omgärdats av stor moralism och

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1059 av Rossana Dinamarca (V) (pdf, 78 kB)

Evenemangslista

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V)

Fråga 2016/17:1058 Evenemangslista av Rossana Dinamarca (V) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Idrottsrörelsen är Sveriges största folkrörelse med sina cirka tre miljoner medlemmar och över en halv miljon ideella ledare. Den förenar, inkluderar och skapar förebilder både för unga och gamla.

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda om och hur ett uppdrag riktat till skolhuvudmännen kan utformas i syfte att


Utskottsberedning: KrU

Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3642 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:108 Straffskalorna för vissa allvarliga våldsbrott. Motivering I propositionen föreslår


Utskottsberedning: 2016/17:JuU14

Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3622 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2016/17:57 Transporter av frihetsberövade

Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:57 Transporter av frihetsberövade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett lagförslag som innebär att samtransporter som huvudregel


Utskottsberedning: 2016/17:JuU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3574 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan - för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft 1 Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 En fri och tillgänglig forskning 4 Forskares villkor inom


Utskottsberedning: 2016/17:UbU12

Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3561 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 103 kB)

med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel

Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge myndigheterna i uppdrag att samverka för en mer


Utskottsberedning: 2016/17:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3560 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang

Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:JuU8

Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3543 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2016/17:43 En ny hälso- och sjukvårdslag

Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:43 En ny hälso- och sjukvårdslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som a nförs i motionen om att den föreslagna hälso- och sjukvårdslagen bör kompletteras med att hälso- och sjukvården


Utskottsberedning: 2016/17:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3539 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 72 kB)