Roland Utbult (ChrDem) - Riksdagen

Roland Utbult (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 158
Title Musiker/Kommunikatör/Lärare
Born 1951
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865791
Email roland.utbult[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-05-23 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-02-06 – 2014-10-07
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-15 och kulturutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, socialutskottet 10-, kulturutskottet 10-15, miljö- och jordbruksutskottet 10-14, EU-nämnden 14 och trafikutskottet 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Yrkesfiskaren Vilhelm Utbult och Annie Pettersson.
  • Utbildning

    Fil.kand., historia, Göteborgs universitet. Musikhögskolan. Lärarhögskolan, Mölndal, slutår 78.
  • Anställningar

    Musiklärare, Uddevalla 71-74. Lärare i historia och musik, Uddevalla 78-89. Frilansmusiker 90-00. Kommunikatör, Göteborgs Räddningsmission 00-09 och Erikshjälpen 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla kommun 06-09. Suppleant, kommunstyrelsen 06-09. Ledamot, socialnämnden 06-09 och beredningen för demokrati och integration 08-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande, Kristdemokraterna i Bohuslän.
  • Litteratur

    Jim (roman, 85) och Horisont (roman, 95).

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och vid behov vidta åtgärder som syftar till att säkerställa att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med konkreta förslag


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden - en strategi för de statliga insatserna

Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden en strategi för de statliga insatserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget till övergripande mål för de kommunala kulturskolorna. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD) (pdf, 73 kB)

Lagstiftning om skydd för utländsk konst

Skriftlig fråga 2017/18:1110 av Roland Utbult (KD)

Fråga 2017/18:1110 Lagstiftning om skydd för utländsk konst av Roland Utbult KD till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige är ett av få västländer som inte har omvandlat FN:s konvention från 2004 om immunitet för andra staters egendom till nationell lag. Detta trots att Sverige har ratificerat FN-konventionen och

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1110 av Roland Utbult (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter

Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att införa rökförbud i fler utomhusmiljöer avsnitt 10.1 i propositionenRiksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4014 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

Lagstiftning om skydd för utländsk konst

Skriftlig fråga 2017/18:1081 av Roland Utbult (KD)

Fråga 2017/18:1081 Lagstiftning om skydd för utländsk konst av Roland Utbult KD till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige är ett av få västländer som inte har omvandlat FN:s konvention av 2004 om immunitet för andra staters egendom till nationell lag. Ändå har Sverige ratificerat FN-konventionen och riksdagen har

Inlämnad: 2018-03-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1081 av Roland Utbult (KD) (pdf, 107 kB)