Roger Haddad (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Västmanland County, Bench 75
Title Pol.mag.
Born 1978
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865898
Email roger.haddad[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Deputy Chair
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Committee on Justice

    • Member 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2017-11-09
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 12-14, arbetsmarknadsutskottet 14-15 och justitieutskottet 15-. Suppleant utbildningsutskottet 10-, justitieutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 10-12, kulturutskottet 14-, trafikutskottet 14-16 och EU-nämnden 14-. Medlem av parlamentariska vänföreningen för Frankrike samt sammankallade parlamentariska vänföreningen för Libanon.
  • Föräldrar

    Möbelsnickaren Adib Haddad och frisören/sömmerskan Chamma Kastoun Haddad.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Europaprogrammet, Carlforsska gymnasiet i Västerås 94-97. Samhällsvetenskapliga programmet inriktning statsvetenskap, Mitthögskolan i Sundsvall 98-02. Institutionen för freds-och konfliktkunskap, Uppsala universitet ht 02.
  • Anställningar

    Praktik, länsstyrelsen i Västmanland våren 98. Arbete (feriearbete) på ambassader i Stockholm 98-02. Studentinformatör (deltid), Mitthögskolan 00-02. Politisk sekreterare, Västerås stadshus samt Landstinget Västmanland 02-06. Kommunalråd, Västerås 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rikspolisstyrelsen 11-15. Ordförande, Arbetsförmedlingens arbetsmarknadsråd, Västerås 08-10. Ledamot, Bokpriskommissionen, Kulturdepartementet 02-05. Ledamot, Mitthögskolans styrelse och disciplinnämnd 00-01. Ledamot, parlamentariska referensgruppen i polisutbildningsutredningen 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 05-, ersättare 02-05, vice gruppledare 06-09, gruppledare 10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ordförande, demokratigruppen 06-10, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 06-10, ledamot 02-06 och lärande- och arbetsmarknadsberedningen, Västmanlands Kommuner och Landsting 07-11. Ledamot, grundskolenämnden 09-10 och nämnden för funktionshindrade 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Folkpartiet liberalernas partistyrelse 07-. Styrelseledamot, S:t Eliyo församling, Västerås 04-11. Ordförande, Svenska Burmakommittén 06-07, styrelseledamot 03-06. Styrelseledamot, Sveriges Förenade Studentkårer 00-01 och Studentkåren i Sundsvall 98-00. Heltidsarvoderad vice kårordförande, Sundsvall 00-01.

Said and done

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. L Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning och högre studier ger möjligheten att lära sig mer om omvärlden och få


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2960 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. L Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Kunskap och bildning är den viktigaste


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 94 kB) Motion 2018/19:2959 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 145 kB)

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU UbU UU 2018/19:KrU7 2018/19:SfU16 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Inga statsbidrag till icke-demokratiska organisationer

Motion 2018/19:2926 av Roger Haddad (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2926 av Roger Haddad L Inga statsbidrag till icke-demokratiska organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inga offentliga bidrag ska betalas ut till odemokratiska organisationer och att åtgärder vidtas för att även regionala och


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2926 av Roger Haddad (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2926 av Roger Haddad (L) (pdf, 69 kB)

Rättsstaten åter

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. L Rättsstaten åter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade möjligheter för allmänheten att följa brottsutvecklingen och polisens resultat lokalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU12 2018/19:JuU13 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 160 kB)

Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om myndigheters juridiska förutsättningar att ingripa då barn riskerar att föras ut ur landet, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU19 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 141 kB)

Liberalernas budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. L Liberalernas budgetmotion 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 456 kB) Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 684 kB)

Liberal bostadspolitik

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. L Liberal bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en strategi för omvandlingar i utsatta områden dominerade av hyresrätter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU 2018/19:CU5 2018/19:CU8 2018/19:KrU7 2018/19:MJU10 2018/19:SkU14 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 103 kB) Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 194 kB)

Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. L Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att integration kräver ett tydligt fokus på jämställdhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:AU1 2018/19:AU2 2018/19:CU8 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): 3 avslag, 32 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 138 kB)

Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. L Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra turordningsreglerna i LAS så att kompetens premieras i stället för anställningstid och tillkännager detta


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 116 kB)