Robert Stenkvist(SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 131
Title Fritidspedagog
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866390
Email robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-30 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:UbU1 14 december 2017 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Debatt om förslag 2017/18:UbU2 13 december 2017 Utgiftsområde 15 Studiestöd
Debatt om förslag 2017/18:UbU6 15 november 2017 Politisk information i skolan
Frågestund 9 november 2017 Frågestund

med anledning av Riksrevisionens utlåtande om samisk utbildning och Sameskolstyrelsen

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av Riksrevisionens utlåtande om samisk utbildning och Sameskolstyrelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket tar över sameskolstyrelsen huvudmannaskap

2018-01-09

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 61 kB)

Ökat våld i gymnasieskolorna

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2017/18:516 Ökat våld i gymnasieskolorna av Robert Stenkvist (SD) till Statsrådet Anna Ekström (S) Anmälningarna om fysiskt våld i grundskolan och gymnasieskolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 90 kB)

Våld och hot i skolan

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist (SD) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-01-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB)

Motionen utgår

Motion 2017/18:3911

Motion till riksdagen 2017/18:3911 Motionen utgår.

2017-10-23

med anledning av prop. 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna - en åtgärdsgaranti

Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti. Motivering Syftet med


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10

Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 62 kB)

Svenska Höga Fjällvägen

Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) Svenska Höga Fjällvägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda kostnaden för en ”Svenska Höga Fjällenväg” och tillkännager detta för regeringen. Motivering Naturvärden,


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3044 av Mikael Jansson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2017/18:3105 av Mikael Jansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3105 av Mikael Jansson m.fl. (SD) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bemyndiga regeringen att fatta beslut om omorganisering m.m. av den verksamhet som bedrivs inom ramen


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU6
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3105 av Mikael Jansson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:3105 av Mikael Jansson m.fl. (SD) (pdf, 118 kB)

Servitut inom bullerzoner

Motion 2017/18:3272 av Roger Richtoff och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3272 av Roger Richtoff och Robert Stenkvist (båda SD) Servitut inom bullerzoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om servitut för fastigheter inom bullerzoner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag finns det


Utskottsberedning: 2017/18:CU18

Motion 2017/18:3272 av Roger Richtoff och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3272 av Roger Richtoff och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 63 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2017/18:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2017/18:2793 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2793 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem som är en


Utskottsberedning: 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2793 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2793 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)