Robert Halef (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 82
Title Tandtekniker.
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865830
Email robert.halef[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2019-01-16 –
    • Member 2018-10-09 – 2019-01-16
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-10-09
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2017-04-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Said and done

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:FöU6 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 2 avslag, 20 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 151 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 4 avslag, 15 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 139 kB)

Erkänn syrianer som ursprungsfolk i Turkiet

Motion 2018/19:2459 av Robert Halef (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2459 av Robert Halef KD Erkänn syrianer som ursprungsfolk i Turkiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige via FN och bilateralt med Turkiet ska verka för ett officiellt erkännande av syrianer som ursprungsfolk i Turkiet och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2459 av Robert Halef (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2459 av Robert Halef (KD) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. KD Utgiftsområde 24 Näringsliv Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nuläget för näringslivet Kristdemokraternas syn på näringsfrågor Kristdemokratisk politik för både små och stora företag Företag inom välfärdssektorn Inför en rimlig


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:CU9 2018/19:FiU34 2018/19:NU1 2018/19:NU7 2018/19:SkU10 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , 1 bifall, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 110 kB) Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 207 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. KD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Tabeller Tabell 1 Kristdemokraternas förslag till anslag för 2019 uttryckt som differens


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2766 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 105 kB)

En svensk författningsdomstol

Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. KD En svensk författningsdomstol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att inrätta en svensk författningsdomstol och tillkännager detta för regeringen. Motivering Demokratin måste ständigt försvaras.


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2457 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Meddelarskydd

Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. KD Meddelarskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av meddelarskyddet vid förundersökningar och vid ingripanden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I samband med ett antal uppmärksammade


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2456 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2763 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2763 av Andreas Carlson m.fl. KD Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Åklagarmyndigheten och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2018/19:2763 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2763 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 117 kB)

Kriminalvården

Motion 2018/19:2474 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2474 av Andreas Carlson m.fl. KD Kriminalvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot narkotika på anstalter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Kriminalvårdens roll


Utskottsberedning: 2018/19:JuU13

Motion 2018/19:2474 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2474 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 103 kB)

Fri rörlighet och fattiga EU-medborgare

Motion 2018/19:2473 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2473 av Andreas Carlson m.fl. KD Fri rörlighet och fattiga EU-medborgare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fri rörlighet och fattiga EU-medborgare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10 2018/19:SfU16 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2473 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2473 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)