Rikard Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County South, Bench 222
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864029
Email rikard.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och trafikutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Staffanstorp 14-18.

Said and done

Webb-TV

 
Frågestund 3 may 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:TU10 22 march 2018 Luftfart
Interpellationsdebatt 2017/18:374 av Peter Helander (C) 6 march 2018 Flygförbindelse Mora-Arlanda
Interpellationsdebatt 2017/18:367 av Marie Olsson (S) 6 march 2018 Mora-Siljan flygplats

Flygförbindelse Mora-Arlanda

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:374 Flygförbindelse MoraArlanda av Peter Helander C till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen säger att man vill att hela Sverige ska leva något som man uttrycker i både skrift och tal. För oss som inte kommer från storstäder eller regioncentrum uppfattas detta som tomt prat. För Dalarnas del saknas

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygförbindelse Mora-Arlanda

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S)

Interpellation 2017/18:367 Mora-Siljan flygplats av Marie Olsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Vi har äntligen en regering som på allvar vill att hela Sverige ska leva en regering som genomför reformer för både stad och land. Satsningar på infrastruktur och omlokaliseringar för statliga verksamheter ger nya möjligheter.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

Gränshinder i Norden som rör a-kassan

Skriftlig fråga 2017/18:693 av Rikard Larsson (S)

Fråga 2017/18:693 Gränshinder i Norden som rör a-kassan av Rikard Larsson (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Jag har tidigare ställt en fråga till arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson om gränshinder i Norden som rör a-kassan. Nu vill jag följa upp frågan. Gränshindret

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:693 av Rikard Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Förtroendeuppdrag i Norden

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

En nationell drönarstrategi

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:30 En nationell drönarstrategi av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Riksdagen har under det gångna riksdagsåret fattat beslut om att tillkännage för regeringen att den bör ta fram en nationell strategi angående drönare. Syftet är dels att hantera de risker som uppkommer

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En nationell drönarstrategi

Rätt till tjänstledighet vid politiska uppdrag

Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) Rätt till tjänstledighet vid politiska uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätt till tjänstledighet för politiska uppdrag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är en viktig


Utskottsberedning: 2017/18:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2578 av Rikard Larsson (S) (pdf, 57 kB)

Ökad regional fysisk planering

Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson båda S Ökad regional fysisk planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökad regional fysisk planering och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige är det idag endast Stockholmsregionen


Utskottsberedning: 2017/18:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2636 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 62 kB)

Bostaden, en social rättighet

Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. S Bostaden, en social rättighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om allas rätt till en bostad och tillkännager detta för regeringen. Motivering I 2016 års bostadsmarknadsenkät bedömer 240 av landets 290 kommuner


Utskottsberedning: 2017/18:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2595 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Nationell eventstrategi

Motion 2017/18:1100 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1100 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson båda S Nationell eventstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna för en nationell eventstrategi och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen är i


Utskottsberedning: 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1100 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1100 av Rikard Larsson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 65 kB)

Besöksnäring

Motion 2017/18:1094 av Marianne Pettersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1094 av Marianne Pettersson m.fl. S Besöksnäring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ytterligare stärka besöksnäringen i linje med det som är angivet i motionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1094 av Marianne Pettersson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1094 av Marianne Pettersson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)