Rickard Nordin(Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 265
Title Pol.kand.
Born 1983
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866035
Email rickard.nordin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Alternate member 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Alternate member 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Alternate member 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Deputy member 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2011-10-21 – 2014-10-14

Said and done

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: CU KrU MJU NU SfU SkU SoU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:FiU1 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett


Utskottsberedning: FöU KU NU SfU UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Skatter

Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C) Skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över beskattningen av företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Företagande för fler jobb i hela landet

Motion 2017/18:3788 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3788 av Helena Lindahl m.fl. (C) Företagande för fler jobb i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att öka möjligheten till lärlingsjobb som även småföretag kan erbjuda och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: FiU KU NU SoU TU 2017/18:AU4 2017/18:FiU25

Motion 2017/18:3788 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3788 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 121 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2017/18:3708 av Rickard Nordin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3708 av Rickard Nordin m.fl. (C) Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Den parlamentariska miljömålsberedningen har föreslagit att Sverige år


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:3708 av Rickard Nordin m.fl. (C) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3708 av Rickard Nordin m.fl. (C) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 19 Regional tillväxt

Motion 2017/18:3700 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3700 av Peter Helander m.fl. (C) Utgiftsområde 19 Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 19 Regional tillväxt enligt förslaget i tabell 1. Motivering Oavsett var man bor – på landsbygden, i mindre orter, i städernas


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:3700 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3700 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 92 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2017/18:3698 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3698 av Helena Lindahl m.fl. (C) Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Den svenska jobbskaparpotentialen finns i de små och växande


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:3698 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3698 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 105 kB)

Landsbygd och regional utveckling

Motion 2017/18:3855 av Eskil Erlandsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3855 av Eskil Erlandsson m.fl. (C) Landsbygd och regional utveckling Innehåll Sammanfattning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Landsbygdsutveckling Äganderätt Infrastruktur Närodlat strandskydd Gårdsförsäljning Lantmäteriet Regional tillväxt Fler


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU KU MJU NU SkU SoU TU 2017/18:FiU22

Motion 2017/18:3855 av Eskil Erlandsson m.fl. (C) (docx, 91 kB) Motion 2017/18:3855 av Eskil Erlandsson m.fl. (C) (pdf, 179 kB)

Miljö och resurseffektiv ekonomi

Motion 2017/18:3772 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3772 av Kristina Yngwe m.fl. (C) Miljö och resurseffektiv ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att det införs ett miljömål i EU för en giftfri vardag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: MJU NU SkU SoU UbU

Motion 2017/18:3772 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2017/18:3772 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2017/18:3709 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3709 av Kristina Yngwe m.fl. (C) Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1. Motivering Sverige har bevisat att ekonomisk tillväxt


Utskottsberedning: 2017/18:MJU1

Motion 2017/18:3709 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3709 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 122 kB)