Richard Jomshof (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Blekinge County, Bench 13
Title SO-lärare.
Born 1969
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866504
Email richard.jomshof[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Sweden Democrats

    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Sweden Democrats

    • 2015-02-26 –
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-12-01
    • Deputy member 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2012-01-25 – 2013-02-21
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2017-09-28 – 2018-10-31
    • Deputy member 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Member 2014-10-07 – 2016-04-08
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-12 och justitieutskottet 12-14. Suppleant försvarsutskottet 10-14, kulturutskottet 12-13, miljö-och jordbruksutskottet 12-13, utbildningsutskottet 12- och justitieutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.
  • Utbildning

    SO-lärarexamen, Malmö lärarhögskola/Lunds universitet 97. Fördjupning i geografi och historia, Lunds universitet 97-99.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Obs! Stormarknad i Helsingborg 88-91. Värnplikt, F 17 Kallinge 91. Klasslärare, år 4, Lerbäckskolan i Lund 99/00. SO-lärare, år 7 och 8, Magnus Stenbocksskolan, Helsingborg 01. Lärare, geografi, filosofi och psykologi, gymnasieskolan Pro Civitas, Växjö 02-05. Politisk sekreterare, Karlskrona kommun 06-10. Politisk sekreterare, landstinget Blekinge 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlskrona 02-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Karlskrona 06-10. Ledamot, barn- och ungdomsnämnden 06-10 och utbildningsnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Blekinge län 06-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 06-10. Ledamot, Blekinge läns regionfullmäktige 06-10.
  • Litteratur

    20 röster om 20 år - Sverigedemokraterna 1988-2008 (08).
  • Bostadsort

    Karlskrona

Said and done

Våldsbejakande islamistiska extremister

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2017/18:1428 Våldsbejakande islamistiska extremister av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har de senaste åren tagit del av uppgifter som gör gällande att den så kallade radikaliseringen har blivit ett allt större problem i Sverige. För ett år sedan uppgav Säpo att det fanns

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Utländsk finansiering av moskéer

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:592 Utländsk finansiering av moskéer av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Österrike tar man kampen mot så kallad politisk islam på allvar. Redan 2015 införde landet en lag som förbjuder utländsk finansiering för religiösa grupper, vilket innebär att muslimska

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:592 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utländsk finansiering av moskéer

Förbud mot heltäckande slöja

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:573 Förbud mot heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti i år är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och det inte

Inlämnad: 2018-06-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Sammanställning reformer och finansiering 2 Migration 2.1 Migration till Sverige 2.2 Det svenska medborgarskapet 2.3 Generella principer


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1075 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1135 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och den nordiska närvaron i de baltiska staterna och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Böneutrop

Interpellation 2017/18:434 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:434 Böneutrop av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den 26 april 2013 ljöd det första böneutropet från den 32 meter höga minareten i moskén belägen i Fittja. Det var i själva verket det första böneutropet någonsin från en moské på svensk mark. Efter beslutet

Inlämnad: 2018-03-14 Svarsdatum: 2018-03-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:434 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Böneutrop

Icke-medicinsk omskärelse

Interpellation 2017/18:433 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:433 Icke-medicinsk omskärelse av Richard Jomshof SD till Statsrådet Lena Hallengren S I mitten av februari rapporterade medierna om ett nytt lagförslag som presenterats för det isländska parlamentet. Förslaget är framlagt av parlamentarikern Silja Dögg Gunnarsdóttir från liberala Framstegspartiet

Inlämnad: 2018-03-14 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:433 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Icke-medicinsk omskärelse

Muslimska brödraskapet

Motion 2017/18:3455 av Markus Wiechel och Richard Jomshof (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3455 av Markus Wiechel och Richard Jomshof båda SD Muslimska brödraskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda Muslimska brödraskapets etablering i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:KrU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3455 av Markus Wiechel och Richard Jomshof (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3455 av Markus Wiechel och Richard Jomshof (båda SD) (pdf, 80 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. SD, Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i lagstiftningen med syftet att förenkla utfärdandet av kontaktförbud för utsatta kvinnor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:AU8 2017/18:CU16 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU17 2017/18:JuU25 2017/18:JuU36 2017/18:KrU3 2017/18:SfU15 2017/18:SfU16 2017/18:TU17
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (pdf, 144 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2017/18:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:2794 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)