Raimo Pärssinen (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Gävleborg County
Title Metallarbetare.
Born 1956

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Alternate member 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Committee on the Labour Market

    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Committee on Education

    • Deputy member 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2006-10-17 – 2014-10-14
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Deputy member 2002-12-19 – 2004-11-16
    • The Complaints Board

    • Deputy member 2002-10-15 – 2003-07-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 92 (ersättare 920219-920430), 96- (ersättare 960323-960430). Ledamot lagutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14, ordförande 14-. Suppleant utbildningsutskottet 92, trafikutskottet 92, lagutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 98-02, näringsutskottet 02-06, arbetsmarknadsutskottet 03-06 och skatteutskottet 10-14. Ledamot Riksdagens överklagandenämnd 06-14 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Riksdagens besvärsnämnd 02-03, riksdagens interparlamentariska grupp 02-04.
  • Föräldrar

    Skogsförmannen Lauri Pärssinen och Ilmi Tantarimäki.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt gymnasium 73-75.
  • Anställningar

    Valsverksarbetare 76-. Facklig förtroendeman.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Aktiebolagskommittén 98-01, Kommittén om barn i homosexuella familjer 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-05. Ledamot, styrelsen svensk-finska folkhögskolan (Svefi), Haparanda 13-. Insynsråd, Länsstyrelsen i Gävleborgs län 10-. Insynsråd, Arbetsmiljöverket 13-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hofors 83-85 och 91-10. Suppleant, kommunstyrelsen 83-85 och 99-06. Ledamot, skolstyrelsen 80-92, ordförande 88-92. Ordförande, barn- och ungdomsnämnden 93-98. Ledamot, Länsskolnämnden i Gävleborgs län 88-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Hofors 77-81. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Hofors 83-88 och Hofors arbetarekommun 99-. Styrelseledamot, Hofors avdelning av Metall, gruppordförande 85-, avdelningsordförande 92-93. Koncernförhandlare 91-93. Ordförande, Socialdemokraterna i Gävleborgs län 00-11. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 01-11.
  • Bostadsort

    Gävle

Said and done

Minoritetsspråk i äldreomsorgen

Motion 2017/18:604 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:604 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen båda S Minoritetsspråk i äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i samband med uppföljningen av den nuvarande förvaltningsområdesmodellen ser över behoven av extra utbildning


Utskottsberedning: 2017/18:KU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:604 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:604 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S) (pdf, 61 kB)

Långsiktighet i bekämpningen av stickmyggor

Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) Långsiktighet i bekämpningen av stickmyggor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av en långsiktig strategi för myggbekämpning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nedre


Utskottsberedning: 2016/17:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Minoritetsspråk i äldreomsorgen

Motion 2016/17:2146 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2146 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S) Minoritetsspråk i äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i samband med pågående uppföljning av den nuvarande förvaltningsområdesmodellen bör följa upp och


Utskottsberedning: 2016/17:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2146 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2146 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (båda S) (pdf, 61 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:984

Motion till riksdagen 2016/17:984 Motionen utgår.

2016-10-03

Ingångsjobb

Interpellation 2015/16:419 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2015/16:419 Ingångsjobb av Annika Qarlsson C till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Ett stort antal människor har de senaste åren flytt till Sverige. En kraftig omläggning av migrationspolitiken har genomförts av regeringen, men oavsett hur många som kommer till Sverige framöver finns det redan i

Inlämnad: 2016-02-17 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:419 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ingångsjobb

Villkoren för svensk industri

Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S) Villkoren för svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av politiskt initiativ till ny framåtriktad industripolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2015/16:NU14 2015/16:NU15 2015/16:NU23 2015/16:UbU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ny strategi för svensk industri

Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) Ny strategi för svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av politiskt initiativ till ny framåtriktad industripolitik. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2014/15:NU10 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

En långsiktlig strategi för myggbekämpning

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) En långsiktlig strategi för myggbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en långsiktig strategi för myggbekämpning. Motivering Nedre Dalälven har i


Utskottsberedning: 2014/15:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Stärk det finska minoritetsspråkets ställning i Sverige

Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) Stärk det finska minoritetsspråkets ställning i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en ny utredning i enlighet med motionens intentioner


Utskottsberedning: 2014/15:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) (pdf, 71 kB)

Sveriges högsta arbetslöshet

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S)

Fråga 2013/14:672 Sveriges högsta arbetslöshet av Raimo Pärssinen (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Gävleborgs län är det län i Sverige som har högst arbetslöshet, och så har det varit relativt stadigvarande under det borgerliga styret. Totalt var det 15 200 personer eller 11,2 procent av

Inlämnad: 2014-06-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 65 kB)