Pyry Niemi (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 56
Title Organisationsombudsman/Egen företagare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864771
Email pyry.niemi[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2015-10-21 –
    • Deputy member 2015-03-26 – 2015-10-21
    • Member 2010-10-12 – 2014-10-07
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2019-10-31
    • Chair 2018-12-04 –
    • Member 2018-10-24 – 2018-12-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14, EU-nämnden 10-14 och 15- och utrikesutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 15. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Svetsaren Teuvo Niemi och civilingenjören Raili Lauri Niemi.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hammargymnasiet, Sandviken 81-82. Fil. kand. samhällsplanerarlinjen och fil. mag. kulturgeograf, Stockholms universitet 86-90 och 02-04.
  • Anställningar

    Lärare, Solna och Sundbyberg 89-95. Säljare/försäljningschef, Lugna Favoriter och Radio Bandit 86-99. Vd/Bolagschef, Holgia Business solutions 99-00. Direktör, Pro Active International 00-01. Affärsområdeschef, Observer 01-02. Konsult 02-03. Försäljningsansvarig/Telesales, Thomson Fakta 03-04. Konsult m.m., Trenide AB 04-08. Vik. landstingsråd, Uppsala läns landsting 07-08. Vik. pol. sekr. Uppsala läns landsting 08-09. Organisationsombudsman, PRO 09-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Solna tingsrätt 91-94. Ledamot, Gentekniknämnden 11-, ersättare 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna kommun 94-98, suppleant 91-94. Kommunfullmäktig, Håbo kommun 02-. Ledamot, kommunstyrelsen, Solna kommun 94-98. Ledamot, kommunstyrelsen, Håbo kommun 02-10. Suppleant, kulturnämnden, Solna kommun 89-91. Ledamot, byggnadsnämnden, Solna kommun 91-94. Vice ordförande, miljönämnden och miljödelegationen, Solna kommun 94-96. Ordförande, tekniska nämnden, Solna kommun 96-98. Ordförande, tillståndsnämnden, Håbo kommun 99-06, demokratiberedningen 04-06 och bildningsutskottet 05-06. Ledamot, landstingsfullmäktige, Uppsala län 02-12. Ledamot, Hälso- och sjukvårdsstyrelsen Uppsala läns landsting 03-06, landstingsstyrelsen 06-13 och ägarberedningen 07-10. Ledamot, näringslivskommittén, Håbo kommun 04-06. Ordförande, länsdelsberedningen, Enköpings och Håbo kommun 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Bergshamra 91-94. Ersättare, ledamot Solna AK-styrelse 92-98. Ordförande, Socialdemokraterna Råsunda 94-98. Ersättare, ledamot Håbo AK-styrelse 99-04 och ordförande 04-13. Ersättare, Socialdemokraternas partidistriktsstyrelse Uppsala län 03-04, ledamot 06-11 och vice ordförande/ledamot 11-.
  • Bostadsort

    Bålsta

Said and done

Ungdomsmottagningar

Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. S Ungdomsmottagningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga införandet av riktlinjer och stöd för landets landsting och regioner för att säkerställa att alla ungdomar i Sveriges kommuner får tillgång till


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2138 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Nordiskt register för yrken inom hälso- och sjukvården

Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. S Nordiskt register för yrken inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett nordiskt register över alla som har legitimation för yrke inom hälso- och sjukvården, och


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2095 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Vårdskador

Motion 2018/19:2094 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2094 av Hillevi Larsson m.fl. S Vårdskador Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vårdskadades möjlighet till en oberoende granskning av medicinska intyg i vissa fall och tillkännager detta för regeringen. Motivering Om man skadas inom vården


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2094 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2094 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Obligatoriskt informationssamtal

Motion 2018/19:2137 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2137 av Eva Lindh m.fl. S Obligatoriskt informationssamtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om obligatoriskt informationssamtal och tillkännager detta för regeringen. Motivering Rapporterna om att den psykiska ohälsan bland unga ökar är


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:2137 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2137 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam strategi för bekämpning


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Förbättra äldres brandskydd genom åtgärder i dagens och framtidens socialtjänstlag

Motion 2018/19:1086 av Pyry Niemi (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1086 av Pyry Niemi S Förbättra äldres brandskydd genom åtgärder i dagens och framtidens socialtjänstlag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Socialstyrelsen i uppdrag att ta fram riktlinjer för hur socialtjänstlagen ska


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:1086 av Pyry Niemi (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1086 av Pyry Niemi (S) (pdf, 69 kB)

Rättssäkerhet och bra vård vid trafikskador

Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. S Rättssäkerhet och bra vård vid trafikskador Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om initiativ för en mer rättssäker trafikförsäkring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU FiU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Begreppet idrott bör föras in i PBL

Motion 2018/19:830 av Pyry Niemi och Anna Wallentheim (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:830 av Pyry Niemi och Anna Wallentheim båda S Begreppet idrott bör föras in i PBL Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ändra 2 kap. 7 4 PBL och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idrottsrörelsen är en


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:830 av Pyry Niemi och Anna Wallentheim (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:830 av Pyry Niemi och Anna Wallentheim (båda S) (pdf, 75 kB)

Avskaffa allmän visstid

Motion 2018/19:947 av Pyry Niemi (S)

Motion till riksdagen 2018/19:947 av Pyry Niemi S Avskaffa allmän visstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om allmän visstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Anställningsformen allmän visstid införde i LAS 2007. Anställningsformen är tidsbegränsad och


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:947 av Pyry Niemi (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:947 av Pyry Niemi (S) (pdf, 68 kB)

Återvinning av glykol

Skriftlig fråga 2017/18:1204 av Pyry Niemi (S)

Fråga 2017/18:1204 Återvinning av glykol av Pyry Niemi S till Miljöminister Karolina Skog MP Ett innovationstekniskt återvinningsbolag i Sverige har tagit fram en unik teknik som renar använd glykol så att den kan återanvändas. Denna unika teknik säkerställer att glykol renas till ursprungligt skick och kan användas med

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1204 av Pyry Niemi (S) (pdf, 88 kB)