Phia Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County South, Bench 269
Title Utvecklingsledare.
Born 1955
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865324
Email phia.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Committee on the Constitution

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Deputy member 2007-03-27 – 2009-05-06
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Deputy Chair 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Member 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Deputy Chair 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Member 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-14, socialförsäkringsutskottet 14- och Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant finansutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och utbildningsutskottet 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och vice ordförande 14-16.
  • Föräldrar

    Företagaren Harry Johansson och företagaren Inga Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Falkenberg, slutår 73. Administrativ teknik och offentlig förvaltning, Göteborgs universitet 86-88. Referensramar, organisation och styrning, GR-Göteborg 88-89. Kurser i kommunikativt ledarskap.
  • Anställningar

    Mölnlycke AB, Falkenberg 75-79. Kanslist, personalavdelningen Skene lasarett 79-80. Personalassistent, primärvården, Mark-Svenljunga 80-85. Utvecklingsledare, primärvården, Mark-Svenljunga 85-91. Områdeschef, äldre- och handikappomsorg, Marks kommun 90-95. Utvecklingsledare, socialförvaltningen Marks kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Yttrandefrihetskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 92-94 och 00-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-91, arbetsgruppen för freds-, framtids- och överlevnadsfrågor 92-01 och barn- och ungdomsnämnden 92-01. Ordförande, utbildningsnämnden 99-02. Landstingsfullmäktig 86-98. Ersättare, landstingets omsorgsnämnd 86-88. Ledamot, sjukhusstyrelsen 95-98, NU-sjukvårdsdirektionen 95-98. Regionfullmäktig, Västra Götaland 99-06. Ersättare, regionstyrelsen 03-06. Ersättare, hälso- och sjukvårdsutskottet 04-06 och Samrehab Mark-Svenljunga 04-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsstyrelsen 99-04. Ordförande, styrelsen för Södra Älvsborgs sjukhus 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Marks arbetarekommun 97-05. Ledamot, Socialdemokraterna Södra Älvsborg 95-, vice ordförande 99-06, ordförande 06-, verkställande utskottet 97-, Väststyrelsen 99-, Västsvenska repskapet 99- och förtroenderådet 99-06. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-17. Ersättare, Skene-Örby församling 05-. Ledamot, valberedningen Viskadalens Folkhögskola 10-.

Said and done

Kontroll av däck på utländska långtradare

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S Kontroll av däck på utländska långtradare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kontroll av godkända däck på långtradare registrerade i andra länder som kör genom Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Säkerhet för passagerare i bussar

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S Säkerhet för passagerare i bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen gällande säkerhet för busspassagerare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Närvarande poliser

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Närvarande poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att låta fler poliser finnas i bostadsområden i förebyggande syfte och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 62 kB)

Polisutbildning i Borås

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) Polisutbildning i Borås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att placera den nya polisutbildningen i Borås och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utmaningarna för framtidens


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Jämlikhet

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) Jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en jämlik politik som skapar lika förutsättningar för alla människor oavsett bakgrund, socioekonomiska förutsättningar eller bostadsort och


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Reklam som riktar sig till studenter

Motion 2017/18:2660 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2660 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Reklam som riktar sig till studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen gällande reklam som riktar sig till studenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2660 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2660 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Bristen på läkare i Sverige

Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Bristen på läkare i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att fortsatt följa utvecklingen av behovet av utbildning av läkare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är uppenbart


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1830 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Obligatoriskt informationssamtal

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. S Obligatoriskt informationssamtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga obligatoriskt informationssamtal till stöd för föräldrar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den självskattade


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Beskattning av person med långvarig sjukdom

Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Beskattning av person med långvarig sjukdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet bör reformeras så att människor med långvarig sjukdom inte längre beskattas högre än de som har inkomst


Utskottsberedning: 2017/18:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:582 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. S Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläpp av mikroplast och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)