Petter Löberg (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County South, Bench 43
Title Gymnasielärare
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864775
Email petter.loberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Committee on Justice

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra deputy member 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Extra deputy member 2010-02-16 – 2010-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 100216-100331). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 10 och finansutskottet 10. Suppleant konstitutionsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Jan-Erik Löberg och psykiatrisjuksköterskan Britt-Marie Rundberg.
  • Utbildning

    Bäckängsgymnasiet, Borås, slutår 87. Ämneslärarexamen, Göteborgs universitet 96.
  • Anställningar

    Bäckängsgymnasiet, 90-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    2014 års sexualbrottskommitté 14-16. Rättshjälpsnämnden 16-. Kriminalvårdens insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 91-14. Ledamot i kommunstyrelsen, Borås. Vice ordförande i gatunämnden, Borås. Vice ordförande, stadsdelsnämnd Öster. Ledamot, Borås Energi och Miljö.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:JuU16 21 march 2018 Kriminalvårdsfrågor
Debatt om förslag 2016/17:JuU31 20 june 2017 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare
Debatt om förslag 2016/17:JuU15 14 june 2017 Tillsammans mot brott - ett nationellt brottsförebyggande program
Debatt om förslag 2016/17:JuU19 30 march 2017 Kriminalvårdsfrågor

Gemensam maxtaxa

Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2664 av Petter Löberg S Gemensam maxtaxa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en standardiserad maxtaxa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag har man som svensk olika nivåer på högkostnadsskyddet:


Utskottsberedning: 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S) (pdf, 68 kB)

Införlivandet av tandvården i sjukvårdssystemet

Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2663 av Petter Löberg S Införlivandet av tandvården i sjukvårdssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att införliva tandvården i det övriga sjukvårdssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tänderna är


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S) (pdf, 68 kB)

Översyn av rehabiliteringskedjan

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg båda S Översyn av rehabiliteringskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rehabiliteringskedjan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det största problemet för dem


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Underlätta för besöksnäringen i Västsverige

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. S Underlätta för besöksnäringen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka besöksnäringens utveckling i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen


Utskottsberedning: 2018/19:NU7

Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2687 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Götalandsbanan

Motion 2018/19:2237 av Peter Persson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2237 av Peter Persson m.fl. S Götalandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att ta ett principbeslut om att bygga hela Götalandsbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2237 av Peter Persson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2237 av Peter Persson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Västsvensk infrastruktur

Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Västsvensk infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en förbättrad infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2123 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 90 kB)

Återupprätta LSS intentioner

Motion 2018/19:2132 av Petter Löberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2132 av Petter Löberg S Återupprätta LSS intentioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om LSS och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS var och är den viktigaste frihetsreformen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2132 av Petter Löberg (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2132 av Petter Löberg (S) (pdf, 70 kB)

Stärkt kompetens om psykisk ohälsa inom äldreomsorgen

Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. S Stärkt kompetens om psykisk ohälsa inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka kompetens om psykisk ohälsa hos personalen inom äldreomsorgen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Modern järnväg Göteborg-Borås

Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg båda S Modern järnväg GöteborgBorås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen fortsätta undersöka möjligheterna för en ny stambana mellan Göteborg och Borås och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S) (pdf, 74 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)