Peter Persson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 289
Title Ombudsman/kommunalråd.
Born 1955
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865807
Email peter.persson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2016-11-01 –

Said and done

Boendeformen kooperativ hyresrätt

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Boendeformen kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla upplåtelseformen kooperativ hyresrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk bostadsmarknad


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företagandet

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Det arbetsintegrerande sociala företagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerade sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och


Utskottsberedning: NU 2017/18:AU4 2017/18:FiU30

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Fastighetsskatt och tung industri

Skriftlig fråga 2017/18:68 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:68 Fastighetsskatt och tung industri av Peter Persson (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) I fastighetstaxeringen handlar det ju bland annat om värdet på byggnaden och vad som anses ingå i byggnaden. För industrifastigheter skiljs mellan industritillbehör och fastighetstillbehör. Industritillbehör

Inlämnad: 2017-10-04 Svarsdatum: 2017-10-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:68 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Snabbspår för hela landet

Skriftlig fråga 2017/18:67 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:67 Snabbspår för hela landet av Peter Persson (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Regeringen vill att nyanlända personer i Sverige snabbt ska komma ut på en arbetsplats som är relevant för individens utbildning och erfarenhet. Samtidigt råder det brist på arbetskraft

Inlämnad: 2017-10-04 Svarsdatum: 2017-10-11 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:67 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att ta ett principbeslut om att bygga hela Europabanan


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Kombidirektivet

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) Kombidirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över kombidirektivet och se över möjligheten att ge berörda myndigheter möjligheter att utbyta information för att få ordning


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Infrastruktur i Jönköpings län

Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) Infrastruktur i Jönköpings län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för förbättrad infrastruktur i Jönköpings län och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Statliga företags arbetsgivarhemvist

Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Statliga företags arbetsgivarhemvist Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga om en översyn bör göras av de statliga företagens hemvist i arbetsgivar- och branschorganisationer och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:NU4

Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Bredbandsutbyggnad och lokaliseringsprincipen

Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) Bredbandsutbyggnad och lokaliseringsprincipen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka förutsättningarna för bredband i hela landet genom att bl.a. införa undantag i kommunallagens lokaliseringsprincip


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Sätt stopp för övervinster i välfärden

Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S) Sätt stopp för övervinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sätta stopp för övervinster i välfärden och tillkännager detta för regeringen. Motivering En generell välfärd


Utskottsberedning: 2017/18:FiU26

Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 67 kB)