Peter Johnsson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County North, Bench 160
Title Plåtslagare.
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865094
Email peter.johnsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-12-08 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-10-29 – 2015-12-07
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-10-28
    • Committee on Defence

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputy member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Member 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputy member 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputy member 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputy member 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputy member 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputy member 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Committee on Civil Law

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-19

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2015/16:KrU8 14 april 2016 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2015/16:KrU6 17 march 2016 Civila samhället
Debatt om förslag 2014/15:KrU7 15 april 2015 Kultur för alla
Debatt om förslag 2013/14:KrU6 5 february 2014 Spelfrågor

Jämlikhet

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) Jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en jämlik politik som skapar lika förutsättningar för alla människor oavsett bakgrund, socioekonomiska förutsättningar eller bostadsort och


Utskottsberedning: FiU

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Hyvling av anställning/arbetstid

Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S) Hyvling av anställning/arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av lagen om anställningsskydd (LAS) bör komma till stånd i syfte att förhindra s.k. hyvling av anställningar/arbetstid


Utskottsberedning: AU

Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Obligatoriskt informationssamtal

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Obligatoriskt informationssamtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga obligatoriskt informationssamtal till stöd för föräldrar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: 2017/18:CU8

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Forskningsmedel till universitet och högskolor

Motion 2017/18:755 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:755 av Jörgen Hellman m.fl. (S) Forskningsmedel till universitet och högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om forskningens finansiering och tillkännager detta för regeringen. Motivering Som det ser ut i Forskarsverige


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:755 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:755 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Högskolan Väst

Motion 2017/18:754 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:754 av Jörgen Hellman m.fl. (S) Högskolan Väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan Väst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige behöver fler högskoleutbildade, eftersom framtidens arbetsliv kräver


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:754 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:754 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Vägnätet inom Fyrbodal

Motion 2017/18:761 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:761 av Jörgen Hellman m.fl. (S) Vägnätet inom Fyrbodal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över de nämnda områdena och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige är landets


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:761 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:761 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Nya slussar i Göta älv

Motion 2017/18:760 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:760 av Jörgen Hellman m.fl. (S) Nya slussar i Göta älv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att utveckla sjöfarten i Göta älv och Vänersjöfarten och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:760 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:760 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Järnvägen i Fyrbodal

Motion 2017/18:592 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:592 av Jörgen Hellman m.fl. (S) Järnvägen i Fyrbodal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna att utveckla järnvägstrafiken inom Fyrbodal och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fyrbodalsområdet


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:592 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:592 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläpp av mikroplast och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:MJU11

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden

Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) Gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Norden


Utskottsberedning: 2017/18:AU4

Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 66 kB)