Peter Helander (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Dalarna County, Bench 309
Title Egen företagare/Flygkapten.
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864390
Email peter.helander[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-11 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2016-04-20 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-. Suppleant finansutskottet 16-, försvarsutskottet 16- och näringsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Leif Helander och Eila Helander, f. Tervo.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium 77-80, 81-82. Fallskärmsjägarskolan 80-81. Polishögskolan 82. Flygvapnets officershögskola 83-84.
  • Anställningar

    Flygförare i flygvapnet 83-88. Reservofficer i flygvapnet 88-93. Pilot i SAS 88-12. Egen företagare 94-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den parlamentariska kommittén En kommunallag för framtiden 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mora 02-. Ordförande, kommunfullmäktige 14-. Kommunstyrelseledamot 02-12. Kommunstyrelseordförande 06-10. Kommunalråd, Mora 10-12. Ordförande, byggnadsnämnden 12-14. Ledamot, Region Dalarna 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet Mora 06-16. Vice ordförande, Centerpartiet Dalarna 11-15. Ordförande, Centerpartiet Dalarna 14-. Ledamot, SKL:s demokratiberedning 07-15. Vice ordförande, SKL:s demokratiberedning 11-15. Ledamot, Stiftelsen Zornsamlingarna 07-. Ordförande, IFK Mora Skidklubb 14-15. Ledamot, IFK Mora Skidklubb 12-. Ledamot, riksdagens idrottsklubb 16-. Vd, Siljansringen AB 12-. Ordförande, Siljan Turism AB 12-.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU19 5 june 2018 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder
Debatt om förslag 2017/18:NU14 16 may 2018 Förstärkt följerätt
Frågestund 3 may 2018 Frågestund
Frågestund 26 april 2018 Frågestund

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 475 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 845 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Landsbygden för Sverige framåt Landsbygden har mycket att erbjuda Sverige. Råvaror som hela landet behöver i den hållbara omställningen, lägre


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (25 yrkanden): 25 avslag

Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:4116 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 125 kB)

med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:158. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma


Utskottsberedning: 2017/18:FiU43
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 71 kB)

Flygförbindelse Mora-Arlanda

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:374 Flygförbindelse MoraArlanda av Peter Helander C till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen säger att man vill att hela Sverige ska leva något som man uttrycker i både skrift och tal. För oss som inte kommer från storstäder eller regioncentrum uppfattas detta som tomt prat. För Dalarnas del saknas

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:374 av Peter Helander (C) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygförbindelse Mora-Arlanda

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S)

Interpellation 2017/18:367 Mora-Siljan flygplats av Marie Olsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Vi har äntligen en regering som på allvar vill att hela Sverige ska leva en regering som genomför reformer för både stad och land. Satsningar på infrastruktur och omlokaliseringar för statliga verksamheter ger nya möjligheter.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

Regler för trafikplikt

Interpellation 2017/18:25 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:25 Regler för trafikplikt av Peter Helander C till Statsrådet Tomas Eneroth S Alla har vi lärt oss att Sverige är ett avlångt och delvis glest befolkat land, och det stämmer. Sverige är EU:s näst mest glesbefolkade land, vilket skapar speciella utmaningar för vårt näringsliv som konkurrerar på en

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:25 av Peter Helander (C) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regler för trafikplikt

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. C Låt inte Sverige klyvas Sammanfattning Svensk ekonomi går bra och vårt välstånd växer, men alla får inte samma chans. Sverige är ett tudelat land. Nästan en miljon människor befinner sig idag i utanförskap. Orsakerna är flera, men två viktiga problem är de hårt


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:CU7 2017/18:CU9 2017/18:FiU1 2017/18:KrU3 2017/18:MJU9 2017/18:NU12 2017/18:NU19 2017/18:SfU1 2017/18:SkU9 2017/18:SoU9 2017/18:TU9 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 46 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. C En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett öppet och transparant


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:KU34 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2017/18:UU21 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 46 avslag

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Inlandsbanan

Motion 2017/18:3493 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3493 av Per Åsling m.fl. C Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i samverkan med Inlandsbanan AB och näringslivet i uppdrag att se över möjligheten att rusta upp Inlandsbanan inklusive samtliga tvärbanor och


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3493 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3493 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 70 kB)

Skatter

Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. C Skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över beskattningen av företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skattelagstiftningens


Utskottsberedning: 2017/18:SkU12 2017/18:SkU8 2017/18:SkU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3774 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 78 kB)