Pernilla Stålhammar (Grn) - Riksdagen

Pernilla Stålhammar (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency City of Stockholm, Bench 172
Title Utrikespolitisk expert/Nationalekonom.
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866054
Email pernilla.stalhammar[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-10-03 – 2017-07-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2016-06-16 – 2017-12-11
    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2017-11-14 – 2017-12-11
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-12-11
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2017-12-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-160525, ersättare 160525-160606 och statsrådsersättare 160607-). Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och utrikesutskottet 16-. Suppleant utrikesutskottet 14-16, försvarsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot Utrikesnämnden 14-. Miljöpartiets representant i riksdagens arbetsgrupp för jämställdhet.
  • Föräldrar

    Psykologen Stefan Johansson och museiintendenten och fil.kand. Barbro Johansson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Katedralskolan, Linköping 87-90. Civilekonomutbildningen, inriktning nationalekonomi, Växjö universitet 91-95. Nationalekonomi, University of Dundee, Scotland, UK 93-94. Cambridge Proficiency i engelska språket för utländska studenter, University of Dundee, Scotland, UK 94. Studier i franska språket, Université de Nice Sophia Antipolis, Nice, Frankrike 97. Journalistik, radio samt skrift- praktisk inriktning, Journalisthögskolan Stockholm, JMK 10-11.
  • Anställningar

    Nationalekonom, Policyavdelningen, Sida, Stockholm 94-95. Handläggare med ansvar för Sveriges utvecklingssamarbete med Palestina samt stödet till fredsprocessen i Mellanöstern, Sida, Stockholm 95-98. Sveriges representant i nordisk-indiska och schweiziska styrelsearbetet i Afrikanska utvecklingsbanken, stationerad i Abidjan, Elfenbenskusten 99-01. Biträdande Projektchef, Development Financing 00. Utrikesdepartementet, Stockholm 01-03. Biträdande sekretariatschef och expert fred och säkerhet, Secretariat of the International Task Force on Global Public Goods, Stockholm 03-05. Landteamskoordinator och utvecklingsanalytiker för Etiopien, Sida, Stockholm 07-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Södermalms stadsdelsnämnd 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande, Stockholms kommuns kongressgrupp, Miljöpartiet de gröna 11. Ledamot, Partistyrelsens Internationella Kommitté, Miljöpartiet de gröna 11-13. Ordförande, Partistyrelsens Internationella Kommitté, Miljöpartiet de gröna 13-15. Styrelseledamot, Miljöpartiet de gröna i Stockholms kommun 12-13. Bistånds- och säkerhetspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 14-. Utrikespolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 16-.

Said and done

Forskningsprogram för patientsäkerhet

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S)

Motion till riksdagen 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner MP, S Forskningsprogram för patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starta ett forskningsprogram för patientsäkerhet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (pdf, 79 kB)

Demokratistärkande arbete för att möta intolerans och extremism i skolan

Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar MP Demokratistärkande arbete för att möta intolerans och extremism i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att berörda myndigheter bör ges i uppdrag att undersöka möjligheten till en generellt demokratistärkande


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 87 kB)

Sommartid som normaltid

Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. MP Sommartid som normaltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra nuvarande sommartid till normaltid året runt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sommartid har i Sverige funnits sedan år


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 71 kB)

Integrering av Agenda 2030 i grund- och gymnasieskolans utbildning

Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP) Integrering av Agenda 2030 i grund- och gymnasieskolans utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Agenda 2030 ska integreras i undervisningen samt att utbildningsmaterial och läromedel


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 62 kB)

Behov av reglering i skönhetsbranschen

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) Behov av reglering i skönhetsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av reglering i skönhetsbranschen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 64 kB)

Utvärdering av barn- och ungdomslinjen

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar båda MP Utvärdering av barn- och ungdomslinjen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärderingsuppdrag till Inspektionen för vård och omsorg av barn- och ungdomslinjen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 66 kB)

Sommartid som normaltid

Motion 2016/17:1327 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1327 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Sommartid som normaltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra nuvarande sommartid till normaltid året runt och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Sommartid har i Sverige funnits


Utskottsberedning: 2016/17:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1327 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1327 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 71 kB)

Ekocid

Motion 2015/16:1592 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1592 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Ekocid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ekocid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mineralbrytning i känsliga naturområden, överfiske, skogsskövling, utvinning av skiffergas


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1592 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1592 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Statliga Rymdbolagets verksamhet och den strategiska exportkontrollen

Motion 2014/15:1984 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1984 av Pernilla Stålhammar (MP) Statliga Rymdbolagets verksamhet och den strategiska exportkontrollen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Rymdbolagets verksamhet bör genomlysas för att avgöra om den


Utskottsberedning: 2014/15:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1984 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1984 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 66 kB)

Statlig styrning och insyn i försvarsindustrins motköpsaffärer

Motion 2014/15:1973 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1973 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Statlig styrning och insyn i försvarsindustrins motköpsaffärer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en reglering av och insyn i försvarsindustrins motköpsaffärer. Bakgrund Sverige


Utskottsberedning: 2015/16:FöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1973 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1973 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)