Per Lodenius (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 29
Title Lärare.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864566
Email per.lodenius[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 10-11 och kulturutskottet 11-. Suppleant utbildningsutskottet 06-, trafikutskottet 06-09, kulturutskottet 09-10 och socialutskottet 17-. Medlem, riksdagens forum för handikappfrågor. Vice ordförande, riksdagens nykterhetgrupp och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen. Ordförande, Svensk-åländska parlamentariska vänföreningen.
  • Föräldrar

    F.d. kommunalrådet Kurt Lodenius och banktjänstemannen Gunbritt Lodenius, f. Sundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Norrtälje 82-85. Pedagog i svensk folkdans, Väddö folkhögskola 85-86. Grundskollärare SV/SO 1-7, Lärarhögskolan i Stockholm 88-91, 97.
  • Anställningar

    Försäljare, AB Georg Sörman Herrekipering, Stockholm 87-88. Danspedagog (egenföretagare) 92-97. Lärare, Länna skola, Norrtälje kommun 97-98, gymnasiesärskolan, Rodengymnasiet 98-05. Controller för elevstöd, utbildnings- och kulturkontoret, Danderyds kommun 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för yrkeshögskolan 10-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 95-, ersättare 91-94. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 88-90. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 91-94 och 00-06, utbildningsnämnden 95-98 och barn- och skolnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiets kretsstyrelse, Norrtälje. Ordförande, Centerpartiet i Stockholms läns distriktsstyrelse 11-15 och ledamot 07-11. Huvudman, Roslagens Sparbank 03-. Styrelsemedlem, IOGT-NTO:s förbundsstyrelse 09-11. Ordförande, IOGT-NTO Roslagens Hopp, Norrtälje 10-13, ledamot 13-. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds programråd 10- samt deras konst- och kulturråd 10-. Styrelseledamot, Studieförbundet, Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-. Vice ordförande, Erik Sahlström Institutet, Tobo stiftelse och AB 15-. Styrelseledamot, Hemslöjdens riksförbunds styrelse 13- .

Said and done

Import, export och bevarande av historiska fordon

Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin båda C Import, export och bevarande av historiska fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bevara 30-årsgränsen för historiska fordon och att nya myndighetsbeslut och ny lagstiftning inte ska försvåra


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. C Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 91 kB)

Vård- och omsorgsfrågor

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. C Vård- och omsorgsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge patienten rätt att välja slutenvård i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 98 kB)

Jakt för personer med funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2909 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2909 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius båda C Jakt för personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder som möjliggör och tillgängliggör jakt för personer med funktionsnedsättning och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:MJU6

Motion 2018/19:2909 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2909 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C) (pdf, 73 kB)

Åtgärder mot skarv

Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin båda C Åtgärder mot skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta adekvata och direkta beslut och åtgärder för att komma till rätta med det problem skarven utgör och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (pdf, 78 kB)

Strandskydd som skapar utveckling

Motion 2018/19:2407 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2407 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius båda C Strandskydd som skapar utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra strandskyddet så att kommunernas, företagens, lantbrukens och olika verksamheters möjligheter att utvecklas stärks


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:2407 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2407 av Eskil Erlandsson och Per Lodenius (båda C) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2018/19:2631 av Per Lodenius m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2631 av Per Lodenius m.fl. C Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter


Utskottsberedning: 2018/19:KrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2631 av Per Lodenius m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2631 av Per Lodenius m.fl. (C) (pdf, 91 kB)

Kultur, civilsamhälle och media i hela landet

Motion 2018/19:2446 av Per Lodenius m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2446 av Per Lodenius m.fl. C Kultur, civilsamhälle och media i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att främja ett brett kulturliv där nya digitala kulturella uttryck och mångkultur frodas sida vid sida med traditionella


Utskottsberedning: KrU KU UbU 2018/19:KrU9 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU13 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2446 av Per Lodenius m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2446 av Per Lodenius m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

Centerpartiets budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. C Centerpartiets budgetmotion 2019 1. Sammanfattning Sverige befinner sig på toppen av en internationell högkonjunktur. Prognoserna för de kommande åren pekar dock på stigande arbetslöshet och lägre tillväxt. Trots flera år av högkonjunktur står många utanför arbetsmarknaden.


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 304 kB) Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 640 kB)

Psykisk ohälsa kan leda till diskriminering

Motion 2018/19:2563 av Ulrika Heie och Per Lodenius (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2563 av Ulrika Heie och Per Lodenius båda C Psykisk ohälsa kan leda till diskriminering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om psykisk ohälsa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den psykiska ohälsan ökar i vårt land, trots att


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2563 av Ulrika Heie och Per Lodenius (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2563 av Ulrika Heie och Per Lodenius (båda C) (pdf, 80 kB)