Per Åsling (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jämtland County, Bench 48
Title Lantbrukare.
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864753
Email per.asling[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Deputy Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Taxation

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2011-10-21 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11, finansutskottet 11-14 och ordförande skatteutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 06-11 och 14-, skatteutskottet 06-10 och EU-nämnden 11-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Nils Åsling och Karin Åsling, f. Frändén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Östersund, slutår 76. Högskolekurser.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ungdomsråd 78-80, Högskolestyrelsen i Östersund 79-93 och Arbetsförmedlingsstyrelsen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 82-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Jämtlands län 78-94. Ledamot, CUF:s förbundsstyrelse 80-84. Styrelseordförande, Trångsviksbolaget och Ekonord Invest AB.

Said and done

Fjärrundervisning i skolan

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling båda C Fjärrundervisning i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fjärrundervisning ska tillåtas i alla relevanta ämnen och att skolor ska ha möjlighet att anordna fjärrundervisning på entreprenad,


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (pdf, 81 kB)

Turisttrafik

Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl båda C Turisttrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i uppdrag att tillsammans med näringslivet och övriga berörda myndigheter undersöka behovet av att anpassa infrastrukturen till


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C) (pdf, 76 kB)

Inlandsbanan

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. C Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i nära samverkan med Inlandsbanan AB och näringslivet i uppdrag att se över Inlandsbanans framtida funktion med svensk normalstandard integrerat


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

Översyn av den svenska sjöfarten

Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling båda C Översyn av den svenska sjöfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att tillsätta en utredning gällande sjöfartens organisation i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (pdf, 78 kB)

Ökat driftsbidrag till kommunala flygplatser med statligt upphandlad flygtrafik

Motion 2018/19:2555 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2555 av Helena Lindahl och Per Åsling båda C Ökat driftsbidrag till kommunala flygplatser med statligt upphandlad flygtrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till ett ökat ekonomiskt driftbidrag till kommunala flygplatser


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2555 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2555 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (pdf, 74 kB)

Infrastruktursatsningar i Jämtlands län

Motion 2018/19:2522 av Per Åsling (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2522 av Per Åsling C Infrastruktursatsningar i Jämtlands län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för ändrade prioriteringar i syfte att åtgärda infrastruktur i Jämtlands län och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2522 av Per Åsling (C) (docx, 92 kB) Motion 2018/19:2522 av Per Åsling (C) (pdf, 102 kB)

OPS-finansiering av större infrastrukturprojekt

Motion 2018/19:2498 av Per Åsling (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2498 av Per Åsling C OPS-finansiering av större infrastrukturprojekt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket ska få i uppdrag att identifiera 1015 större OPS-projekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Anslagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2498 av Per Åsling (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2498 av Per Åsling (C) (pdf, 73 kB)

Ett nytt stickår

Motion 2018/19:2700 av Per Åsling och Daniel Bäckström (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2700 av Per Åsling och Daniel Bäckström båda C Ett nytt stickår Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga införandet av ett nytt stickår och tillkännager detta för regeringen. Motivering Innehav av fastigheter är ofta mycket långa.


Utskottsberedning: 2018/19:SkU11

Motion 2018/19:2700 av Per Åsling och Daniel Bäckström (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2700 av Per Åsling och Daniel Bäckström (båda C) (pdf, 76 kB)

Skatter för företagande och tillväxt i hela landet

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. C Skatter för företagande och tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över beskattningen av företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2622 av Per Åsling och Helena Vilhelmsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2622 av Per Åsling och Helena Vilhelmsson båda C Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Att på ett rättssäkert och effektivt


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2622 av Per Åsling och Helena Vilhelmsson (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2622 av Per Åsling och Helena Vilhelmsson (båda C) (pdf, 82 kB)