Penilla Gunther(ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County North, Bench 230
Title Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865736
Email penilla.gunther[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-02-10 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15

Said and done

Förbud mot uranbrytning i Sverige

Interpellation 2017/18:87 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:87 Förbud mot uranbrytning i Sverige av Penilla Gunther (KD) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Australien, Kazakstan, Kanada, Ryssland, Niger och Namibia. Av dessa länder kan tre svårligen kallas välfungerande demokratier, och de kan knappast heller anses vara förkämpar för en god och

Inlämnad: 2017-10-27 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:87 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 78 kB)

Den kommande rymdstrategin

Interpellation 2017/18:24 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:24 Den kommande rymdstrategin av Penilla Gunther (KD) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) I den förteckning över planerade propositioner och skrivelser som regeringen lämnade till riksdagen den 12 september framgår att Utbildningsdepartementet har för avsikt att lämna en skrivelse

Inlämnad: 2017-10-09 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:24 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den kommande rymdstrategin

Anslag för ökat företagande

Interpellation 2017/18:23 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:23 Anslag för ökat företagande av Penilla Gunther (KD) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I den presenterade höstbudgeten från regeringen är det svårt att utläsa om det utgår anslag till fler aktörer inom företagsrådgivning och utveckling än Almi Företagspartner,

Inlämnad: 2017-10-09 Svarsdatum: 2017-11-10 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:23 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anslag för ökat företagande

Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska fortsätta att stå upp för frihandel, fortsätta att riva handelshinder och samtidigt


Utskottsberedning: NU 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera


Utskottsberedning: FöU NU 2017/18:FiU1 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KU33 2017/18:TU1 2017/18:TU4 2017/18:TU5 2017/18:TU6

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 104 kB) Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 220 kB)

Regional tillväxt

Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja möjligheten att bo, leva och driva företag i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: NU TU

Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3411 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2017/18:3842 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3842 av Aron Modig m.fl. (KD) Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett samhälle där alla kan åldras i trygghet och värdighet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1 2017/18:SfU12 2017/18:SfU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 2 avslag, 8 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3842 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3842 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 129 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2017/18:3835 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3835 av Aron Modig m.fl. (KD) Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utformningen av socialförsäkringssystemet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: AU 2017/18:AU2 2017/18:SfU1 2017/18:SoU1 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:3835 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3835 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 141 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2017/18:3394 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3394 av Aron Modig m.fl. (KD) Utgiftsområde 8 Migration Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning 1.1 Kristdemokraternas utgångspunkter 2 Asylprocessen och mottagandet 2.1 Asylprogram – obligatorisk SFI och samhällsorientering 2.2


Utskottsberedning: SfU SkU 2017/18:CU8 2017/18:KU1 2017/18:SfU4 2017/18:SfU7 2017/18:SoU1
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): , 1 bifall, 40 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3394 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 98 kB) Motion 2017/18:3394 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 192 kB)