Paula Bieler (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 116
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866309
Email paula.bieler[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2018-06-20 – 2018-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2019-10-31
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Said and done

Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ökade kunskaper om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor på bästa sätt förs in i grundskolans


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 78 kB)

Ett transparent skattesystem

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Ett transparent skattesystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydligare redovisa mervärdesskatt för konsumenter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det

2018-11-30

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 80 kB)

En hållbar och rättssäker asylpolitik

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. SD En hållbar och rättssäker asylpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hjälp i närområdena och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett moratorium för


Utskottsberedning: AU SfU 2018/19:SfU4 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 144 kB)

Krafttag mot illegal migration för ett säkrare Sverige

Motion 2018/19:2987 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2987 av Paula Bieler m.fl. SD Krafttag mot illegal migration för ett säkrare Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kartläggning av skuggsamhället och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10 2018/19:SfU4

Motion 2018/19:2987 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2987 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 113 kB)

En ansvarsfull migrationspolitik

Motion 2018/19:2986 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2986 av Jimmie Åkesson m.fl. SD En ansvarsfull migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grundprinciper för en ansvarsfull migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2986 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2986 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 128 kB)

Anhöriginvandring

Motion 2018/19:2985 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2985 av Paula Bieler m.fl. SD Anhöriginvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta försörjningskrav på anknytningspersonen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stoppa


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2985 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2985 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Arbetskraftsinvandring

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. SD Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en behovs- och kompetensbaserad arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 118 kB)

Ett stärkt medborgarskap

Motion 2018/19:2983 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2983 av Paula Bieler m.fl. SD Ett stärkt medborgarskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om längre hemvisttid för att beviljas medborgarskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: KU SfU

Motion 2018/19:2983 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2983 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning


Utskottsberedning: 2018/19:SfU1

Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2379 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utgiftsområde 12 fördelar


Utskottsberedning: 2018/19:SfU3

Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2371 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)