Paula Bieler (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 116
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866309
Email paula.bieler[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2018-06-20 – 2018-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2019-10-31
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Föreliggande lagförslag är sannolikt det enskilt mest ogenomtänkta och skadliga förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag - en mer rättvis självrisk

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag en mer rättvis självrisk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utforma karensavdraget så att vissa särskilt utsatta yrkesgrupper inte omfattas av något karensavdrag


Utskottsberedning: 2017/18:SfU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4127 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4127 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del den avser att handikappersättningen för vuxna ersätts med en merkostnadsersättning. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4127 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4127 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:176 Utökade möjligheter till arbetsplatsinspektioner

Motion 2017/18:4062 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4062 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:176 Utökade möjligheter till arbetsplatsinspektioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar förslaget till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 med den ändringen att 9 kap. 14 andra stycket utgår. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4062 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4062 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:150 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd

Motion 2017/18:4060 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4060 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:150 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om retroaktiviteten i fråga om efterlevandestödet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4060 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4060 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och den nordiska närvaron i de baltiska staterna och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2017/18:173 Ny åldersdifferentiering inom underhållsstödet

Motion 2017/18:4033 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4033 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:173 Ny åldersdifferentiering inom underhållsstödet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning med syfte att reformera systemet med underhållsstöd och underhållsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SfU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4033 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4033 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av skr. 2017/18:125 Riksrevisionens rapport om konsekvensanalyser inför migrationspolitiska beslut

Motion 2017/18:4005 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4005 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:125 Riksrevisionens rapport om konsekvensanalyser inför migrationspolitiska beslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdatera aktuella förordningar, handbok,


Utskottsberedning: 2017/18:SfU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4005 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4005 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:108 Genomförande av säsongsanställningsdirektivet

Motion 2017/18:4001 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4001 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:108 Genomförande av säsongsanställningsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens proposition 2017/18:108 Genomförande av säsongsanställningsdirektivet med de ändringar som framgår av bilaga 1 i motionen.


Utskottsberedning: 2017/18:SfU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4001 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4001 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)