Paula Bieler (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 116
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866309
Email paula.bieler[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2018-06-20 – 2018-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2019-10-31
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Said and done

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2363 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2363 av Paula Bieler m.fl. SD Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag till bemyndiganden inom utgiftsområde 8. Motivering Utgiftsområde


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4

Motion 2018/19:2363 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2363 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning Utgiftsområde 11 finansierar Pensionsmyndighetens


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

Partiers representation i nämnder, utskott och styrelser

Motion 2018/19:2982 av Paula Bieler (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2982 av Paula Bieler SD Partiers representation i nämnder, utskott och styrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla partier med representation i en folkvald församling också bör ges representation i dess nämnder, utskott och styrelser


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2982 av Paula Bieler (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2982 av Paula Bieler (SD) (pdf, 68 kB)

Genomförande av tidigare tillkännagivanden

Motion 2018/19:2967 av Markus Wiechel och Paula Bieler (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2967 av Markus Wiechel och Paula Bieler båda SD Genomförande av tidigare tillkännagivanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning av lokalt producerad alkohol och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU KrU KU 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2967 av Markus Wiechel och Paula Bieler (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2967 av Markus Wiechel och Paula Bieler (båda SD) (pdf, 88 kB)

Budgetproposition för 2019

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetproposition för 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1184 kB) Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1357 kB)

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:65 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:65 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppsikt över utlänningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU10
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:65 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:65 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn

Motion 2018/19:59 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:59 av Roger Richtoff m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka de ekonomiska konsekvenserna av att säga upp avtalet om inköp av Patriotsystemet och


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1

Motion 2018/19:59 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:59 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Föreliggande lagförslag är sannolikt det enskilt mest ogenomtänkta och skadliga förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag - en mer rättvis självrisk

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag en mer rättvis självrisk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utforma karensavdraget så att vissa särskilt utsatta yrkesgrupper inte omfattas av något karensavdrag


Utskottsberedning: 2017/18:SfU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)