Paula Bieler (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kalmar County, Bench 151
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866309
Email paula.bieler[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-12-24 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-06-20 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Said and done

Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd

Interpellation 2014/15:155 av Paula Bieler (SD)

Interpellation 2014/15:155 Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd av Paula Bieler SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Land skall med lag byggas. Denna för varje rättssamhälle grundläggande princip är jag övertygad om att justitie- och migrationsministern ställer upp på. I det senaste numret

Inlämnad: 2014-11-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:155 av Paula Bieler (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd