Patrik Engström (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Dalarna County, Bench 308
Title Industriarbetare.
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864791
Email patrik.engstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-04-01 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2017-04-06 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Vägverksarbetaren Eskil Engstöm och Irene Engström, f. Rosen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Avesta, slutår 86.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Outokumpu i Avesta 86-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-14, ersättare 02-06 och 14-15. Kommunstyrelsen, 07-10, plan-och näringslivsutskottet 12-14. Miljö-och byggstyrelsen 03-05. Miljö-och byggnadsnämnd, Västmanland Dalarna 06. Ordförande, fritids- och teknikstyrelsen 07-10. Ordförande, Avesta Vatten och Avfall AB 10-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Södra rovdjursgruppen 07-10. Ledamot, styrgrupp för Koppardalens utveckling 12-14.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:NU3 18 december 2018 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2017/18:NU22 15 june 2018 Energipolitikens inriktning
Frågestund 31 may 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:NU9 28 february 2018 Vissa elmarknadsfrågor

Gps-övervakning

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Gps-övervakning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa obligatorisk gps-övervakning av all utländsk trafik som kör i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Fysisk aktivitet i skolan

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Fysisk aktivitet i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fysisk aktivitet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att ha daglig rörelse i skolan är viktigt för alla elever. Det får


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Älvdalska

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Älvdalska Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av att stärka Sveriges lokala språk och dialekter genom undervisning i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dialekter i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Alla barns rätt till förskola

Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. S Alla barns rätt till förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alla barns rätt till förskola oavsett föräldrarnas livssituation samt att uppmuntra barn med störst behov att delta i förskoleverksamhet, och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Stoppa mobbningen i skolan

Motion 2018/19:1973 av Patrik Engström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1973 av Patrik Engström m.fl. S Stoppa mobbningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av att stärka skolornas arbete för att förhindra och stoppa mobbning och kränkningar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1973 av Patrik Engström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1973 av Patrik Engström m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Mora flygplats

Motion 2018/19:2208 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2208 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Mora flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för trafikplikt på Mora flygplats och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det krävs en


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2208 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2208 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Satsningar på Dalabanan

Motion 2018/19:2113 av Patrik Engström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2113 av Patrik Engström m.fl. S Satsningar på Dalabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för investeringar i Dalabanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dalarna


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2113 av Patrik Engström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2113 av Patrik Engström m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Likvärdig insats för barns bästa

Motion 2018/19:2125 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2125 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Likvärdig insats för barns bästa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra ett likvärdigt samordningsarbete för att identifiera, förebygga, motverka och behandla psykisk ohälsa hos barn och unga och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU15

Motion 2018/19:2125 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2125 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Avdragsrätt för a-kassa

Motion 2018/19:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1998 av Jamal El-Haj m.fl. S Avdragsrätt för a-kassa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att a-kasseavgiften bör göras avdragsgill och tillkännager detta för regeringen. Motivering Få länder utanför Norden har en lika stark fackföreningsrörelse


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Infrastrukturinvesteringar i Dalarna

Motion 2018/19:1296 av Maria Strömkvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1296 av Maria Strömkvist m.fl. S Infrastrukturinvesteringar i Dalarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen beakta förutsättningarna för investeringar i infrastruktur i Dalarna och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1296 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1296 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (pdf, 80 kB)