Patrik Björck (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 43
Title Träindustriarbetare.
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865957
Email patrik.bjorck[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-09-10 –
    • Member 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Deputy member 2010-10-19 – 2013-06-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-14 . Ledamot EU-nämnden 13-14. Suppleant EU-nämnden 10-13 och 15-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Folke Björck och socionomen Helena Björck, f. Nolin.
  • Utbildning

    Grundskola (9-årig), Göteborg. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Göteborg (ej fullständig).
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare, Arla, Göteborg 75. Bryggeriarbetare, Pripps 78. Busschaufför, Göteborgs spårvägar 79. Sjukvårdsbiträde, Vasa sjukhus, Göteborg 80. Träindustriarbetare, Kinnarps kontorsmöbler, Falköping 85.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping 98-, ordförande 10-. Suppleant, kommunstyrelsen 98-06 och byggnadsnämnden 96-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, 2:e vice ordförande 98-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Falköpings arbetarekommun, adjungerad styrelseledamot 07-16. Ledamot, distriktsstyrelsen och verkställande utskottet, Socialdemokraterna i Skaraborg 05-. Ledamot, klubbstyrelsen Kinnarps AB 88-06, ordförande 91-06. Sekreterare, Hem och Skola, Åsarp 90-98. Ledamot, bolagsstyrelsen Kinnarps AB 91-06. Styrelseledamot, Skogs- och träfacket, avdelning Skaraborg 91-07, ordförande 98-07. Ledamot, Skogs- och träfacket, förbundsstyrelsen 03-06. Ordförande i Västra Sveriges Arbetares Folkhögskola 10-12. Ordförande, Socialdemokraterna i Skaraborg 15-.
  • Bostadsort

    Åsarp

Said and done

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:88 Arbetslöshetsmålet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger i dag på 6,7 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 350 000 personer. Regeringen har samtidigt ett

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:76 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Uppgifter från Eurostat visar att Sverige har lyckats betydligt sämre än EU-genomsnittet när det gäller att minska arbetslösheten. Arbetslösheten bland EU-länderna har sjunkit

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

Elektrifiering av Kinnekullebanan

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) Elektrifiering av Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och elektrifiering av Kinnekullebanan


Utskottsberedning: 2017/18:TU18

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. S Vänersjöfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen ta hänsyn till möjligheterna för en utveckling av Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sjöfarten


Utskottsberedning: 2017/18:TU16

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:TU18

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Livsmedelsindustrins utveckling

Motion 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. S Livsmedelsindustrins utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om livsmedelsindustrins möjligheter till framtida utveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska självförsörjningsgraden


Utskottsberedning: 2017/18:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2210 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Statlig närvaro i kommunerna

Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. S Statlig närvaro i kommunerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av statlig närvaro i landets kommuner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler av landets kommuner saknar idag fast


Utskottsberedning: 2017/18:KU37
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Veteraner i internationella insatser

Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. S Veteraner i internationella insatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över vård och rehabilitering av de som skadas vid internationella militära insatser, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Förändring av andelstal för enskilda vägar

Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. S Förändring av andelstal för enskilda vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av hanteringen av ändring av andelstal för enskilda vägar och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Hela Sverige ska leva

Motion 2017/18:1073 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1073 av Patrik Björck m.fl. (S) Hela Sverige ska leva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i alla beslut ha hela landets utveckling som utgångspunkt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är ett långt


Utskottsberedning: 2017/18:NU19

Motion 2017/18:1073 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1073 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 72 kB)