Patrick Reslow (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 45
Title Jur.kand./Pol.mag./Master of European Affairs
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866434
Email patrick.reslow[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-11-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-06-21 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2017-06-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Inköpschefen Bert Jönsson och kanslisten Elsie Jönsson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Ystad 86-90. Wooster High School, Ohio, USA 87-88. Jur.kand., Lunds universitet, 96. Erasmusstudier, Universität Trier, Tyskland 95. Pol.mag., Lunds universitet 97. Master of European Affairs, Lunds universitet 98.
  • Anställningar

    Forskarstuderande, Lunds universitet 00-. Eslövs folkhögskola 02-10. Politisk sekreterare, Malmö kommun 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Burlöv 98-00. Kommunfullmäktig, Malmö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen, Malmö 02-10 och Södra innerstadens stadsdelsnämnd 00-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Burlöv 94-00 och vice ordförande 97-98. 1:e vice ordförande, utbildningsnämnden, Malmö 02-10. Ledamot, Malmöhus läns landsting 91-98. Ledamot, utbildningsnämnden, Malmöhus läns landsting 91-98. 2.e vice ordförande, arbetsmarknads-, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, Malmö stad 14-. Ersättare, Skolstyrelsen Sjöbo 88-90.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderata ungdomsförbund, Sjöbo 85-87. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Sjöbo 87-92, 94-99. Vice ordförande, Moderata ungdomsförbund, Malmö 92-94, 99. Ledamot, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 90-92, 98-99, 1:e vice ordförande, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 92-94. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Malmö 99-01. Vice ordförande, Lunds doktorandkår 03-04. Ordförande, Lunds doktorandkår 04-05. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 09-13. Ordförande, Moderaterna i Malmö 13-. Ordförande, Samfällighetsföreningen Skytteltrafiken, Klagshamn 12-.
  • Litteratur

    "Rättspolitik och judiciell kontroll" i: Rättslig integration och pluralism. Nordisk rättskultur i omvandling. Rättshistoriska skrifter. Tredje bandet. Stockholm (01). "Juridik och politik i tidigmodern tid. En komparativ analys av revisionsinstitutet" i: Patrick Reslow & Elsa Trolle Önnerfors (red.): Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (01). "Konfederation eller federation. Några historiska reflektioner kring den pågående diskussionen om Europas framtid" : Patrick Reslow (red.), Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (02). "Centralisering och effektivisering. Några betraktelser rörande den tidigmoderna statsapparaten och dess organisation av den högsta domsmakten" i: Ivo Asmus, Heiko Droste & Jens E. Olesen (Hg.), Gemeinsame Bekannte. Schweden und Deutschland in der frühen Neuzeit. Münster (03). "Die Visitation des Tribunals" i: Nils Jörn, Bernhard Distelkamp & Kjell Å Modéer (Hg.), Integration durch Recht: das Wismarer Tribunal (1653-1806). Böhlau (03).

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KU20 19 june 2017 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2016/17:KU21 7 june 2017 Behandlingen av riksdagens skrivelser
Debatt om förslag 2016/17:KU23 7 june 2017 Förebyggande av våldsbejakande extremism
Debatt om förslag 2016/17:KU22 29 march 2017 Valfrågor

En förskola i världsklass

Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. SD En förskola i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att all undervisning inom förskolan ska vara evidensbaserad och att politiska trender liksom genusstyrande verksamhet inte ska få förekomma inom

2018-11-14

Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

En högskolepolitik för framtiden

Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. SD En högskolepolitik för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka anslagen till den högre utbildningen i enlighet med vad Sverigedemokraterna föreslår i sin budgetmotion för att öka kvaliteten på

2018-11-14

Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

En skola i världsklass

Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. SD En skola i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk grundskola ska få ett statligt huvudmannaskap samt att regeringen skyndsamt ska utreda hur övergången till ett statligt huvudmannaskap ska

2018-11-14

Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 152 kB)

Forskning – en satsning för framtiden

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. SD Forskning en satsning för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka basanslagen till forskningen inom högskolorna och samtidigt dra ned motsvarande summa för strategiska satsningar och tillkännager

2018-11-14

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Politik för friskolorna

Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. SD Politik för friskolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det för att starta en ny friskola ska finnas ett påvisbart behov av den utbildning som en ny friskola avser att ge och tillkännager detta för regeringen.

2018-11-14

Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Svensk gymnasieskola och vuxenutbildning

Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. SD Svensk gymnasieskola och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk gymnasieskola och kommunal vuxenutbildning ska få ett statligt huvudmannaskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2018-11-14

Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Utveckla fritidshemsverksamheten

Motion 2018/19:374 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:374 av Patrick Reslow m.fl. SD Utveckla fritidshemsverksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förändrad lärarutbildning med inriktning mot fritidshem där dessa ska bära ansvaret för jourklasser, särbegåvade barn och antimobbningsarbetet

2018-11-14

Motion 2018/19:374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

med anledning av framst. 2017/18:RS8 EU-arbetet i riksdagen

Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av framst. 2017/18:RS8 EU-arbetet i riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår riksdagsstyrelsens förslag till ny behandling av grön- och vitböcker. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga proportionalitetsbedömningen


Utskottsberedning: 2018/19:KU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4172 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:4172 av Adam Marttinen och Patrick Reslow SD, med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att kamerabevakningslagen ändras i enlighet med vad som anges i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om undantag


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4172 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4172 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet

Motion 2017/18:4115 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:4115 av Adam Marttinen och Patrick Reslow SD, med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpt straff för våldtäkt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4115 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4115 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (pdf, 69 kB)