Patrick Reslow (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 45
Title Jur.kand./Pol.mag./Master of European Affairs
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866434
Email patrick.reslow[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-11-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-06-21 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2017-06-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Inköpschefen Bert Jönsson och kanslisten Elsie Jönsson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Ystad 86-90. Wooster High School, Ohio, USA 87-88. Jur.kand., Lunds universitet, 96. Erasmusstudier, Universität Trier, Tyskland 95. Pol.mag., Lunds universitet 97. Master of European Affairs, Lunds universitet 98.
  • Anställningar

    Forskarstuderande, Lunds universitet 00-. Eslövs folkhögskola 02-10. Politisk sekreterare, Malmö kommun 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Burlöv 98-00. Kommunfullmäktig, Malmö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen, Malmö 02-10 och Södra innerstadens stadsdelsnämnd 00-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Burlöv 94-00 och vice ordförande 97-98. 1:e vice ordförande, utbildningsnämnden, Malmö 02-10. Ledamot, Malmöhus läns landsting 91-98. Ledamot, utbildningsnämnden, Malmöhus läns landsting 91-98. 2.e vice ordförande, arbetsmarknads-, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, Malmö stad 14-. Ersättare, Skolstyrelsen Sjöbo 88-90.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderata ungdomsförbund, Sjöbo 85-87. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Sjöbo 87-92, 94-99. Vice ordförande, Moderata ungdomsförbund, Malmö 92-94, 99. Ledamot, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 90-92, 98-99, 1:e vice ordförande, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 92-94. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Malmö 99-01. Vice ordförande, Lunds doktorandkår 03-04. Ordförande, Lunds doktorandkår 04-05. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 09-13. Ordförande, Moderaterna i Malmö 13-. Ordförande, Samfällighetsföreningen Skytteltrafiken, Klagshamn 12-.
  • Litteratur

    "Rättspolitik och judiciell kontroll" i: Rättslig integration och pluralism. Nordisk rättskultur i omvandling. Rättshistoriska skrifter. Tredje bandet. Stockholm (01). "Juridik och politik i tidigmodern tid. En komparativ analys av revisionsinstitutet" i: Patrick Reslow & Elsa Trolle Önnerfors (red.): Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (01). "Konfederation eller federation. Några historiska reflektioner kring den pågående diskussionen om Europas framtid" : Patrick Reslow (red.), Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (02). "Centralisering och effektivisering. Några betraktelser rörande den tidigmoderna statsapparaten och dess organisation av den högsta domsmakten" i: Ivo Asmus, Heiko Droste & Jens E. Olesen (Hg.), Gemeinsame Bekannte. Schweden und Deutschland in der frühen Neuzeit. Münster (03). "Die Visitation des Tribunals" i: Nils Jörn, Bernhard Distelkamp & Kjell Å Modéer (Hg.), Integration durch Recht: das Wismarer Tribunal (1653-1806). Böhlau (03).

Said and done

Val av vice talmän i Sveriges riksdag

Motion 2018/19:574 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:574 av Patrick Reslow SD Val av vice talmän i Sveriges riksdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om val av vice talmän i Sveriges riksdag och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering I Sverige har vi en lång tradition av så kallad

2018-11-20

Motion 2018/19:574 av Patrick Reslow (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:574 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 84 kB)

Ytterligare förenklingar i plan- och bygglagen

Motion 2018/19:573 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:573 av Patrick Reslow SD Ytterligare förenklingar i plan- och bygglagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ytterligare förenklingar i plan- och bygglagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 2 juli 2014 infördes

2018-11-20

Motion 2018/19:573 av Patrick Reslow (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:573 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 73 kB)

Slopa den kvoterade föräldraförsäkringen

Motion 2018/19:572 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:572 av Patrick Reslow SD Slopa den kvoterade föräldraförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om de öronmärkta dagarna i föräldraförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering 1995 infördes en så kallad pappamånad i

2018-11-20

Motion 2018/19:572 av Patrick Reslow (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:572 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 74 kB)

Malmömetro

Motion 2018/19:571 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:571 av Patrick Reslow SD Malmömetro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en metroförbindelse mellan Malmö och Köpenhamn och tillkännager detta för regeringen. Motivering För den framtida utvecklingen i Öresundsregionens är det nödvändigt

2018-11-20

Motion 2018/19:571 av Patrick Reslow (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:571 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 79 kB)

Fastställande av faderskap

Motion 2018/19:570 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:570 av Patrick Reslow SD Fastställande av faderskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fastställande av faderskap och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att bli förälder är en stor händelse i livet, förenad med lycka och glädje,

2018-11-20

Motion 2018/19:570 av Patrick Reslow (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:570 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 85 kB)

Tillämpning av proportionalitetsprincipen vid val av presidieposter i riksdagens utskott

Motion 2018/19:569 av Patrick Reslow (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:569 av Patrick Reslow SD Tillämpning av proportionalitetsprincipen vid val av presidieposter i riksdagens utskott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om presidieposter i riksdagens utskott och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering

2018-11-20

Motion 2018/19:569 av Patrick Reslow (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:569 av Patrick Reslow (SD) (pdf, 78 kB)

En förskola i världsklass

Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. SD En förskola i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att all undervisning inom förskolan ska vara evidensbaserad och att politiska trender liksom genusstyrande verksamhet inte ska få förekomma inom

2018-11-14

Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:380 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

En högskolepolitik för framtiden

Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. SD En högskolepolitik för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka anslagen till den högre utbildningen i enlighet med vad Sverigedemokraterna föreslår i sin budgetmotion för att öka kvaliteten på

2018-11-14

Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:379 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

En skola i världsklass

Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. SD En skola i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk grundskola ska få ett statligt huvudmannaskap samt att regeringen skyndsamt ska utreda hur övergången till ett statligt huvudmannaskap ska

2018-11-14

Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:378 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 152 kB)

Forskning – en satsning för framtiden

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. SD Forskning en satsning för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka basanslagen till forskningen inom högskolorna och samtidigt dra ned motsvarande summa för strategiska satsningar och tillkännager

2018-11-14

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)