Olle Felten(SweDem)

Olle Felten (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Södermanland County, Bench 286
Title Företagare.
Born 1953
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865306
Email olle.felten[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Member 2016-10-21 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-10-20
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2015-04-16 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2017-01-11 –
    • Deputy member 2014-10-23 – 2017-01-11

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SkU33 15 june 2017 Explosiva varor - Tullverkets befogenheter vid inre gräns
Debatt om förslag 2016/17:SkU28 16 may 2017 Tullbrottsdatalag
Debatt om förslag 2016/17:SkU30 16 may 2017 Utvidgad skattebefrielse för egenproducerad förnybar el
Debatt om förslag 2016/17:SkU21 10 may 2017 Uppgifter på individnivå i arbetsgivardeklarationen

med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017

Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra normen för redovisning av skatteutgifter avseende inkomstskatt för inkomst


Utskottsberedning: 2016/17:SkU32
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:169 Explosiva varor - Tullverkets befogenheter vid inre gräns

Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:169 Explosiva varor – Tullverkets befogenheter vid inre gräns Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen (1996:701) om Tullverkets befogenheter vid Sveriges


Utskottsberedning: 2016/17:SkU33
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:89 Skattebrottsdatalag

Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:89 Skattebrottsdatalag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom två år efter ikraftträdandet utvärdera lagen när det gäller dess huvudsyfte, att stärka


Utskottsberedning: 2016/17:SkU29
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) (pdf, 63 kB)

med anledning av prop. 2016/17:91 Tullbrottsdatalag

Motion 2016/17:3624 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3624 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:91 Tullbrottsdatalag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom två år efter ikraftträdandet utvärdera lagen när det gäller dess huvudsyfte,


Utskottsberedning: 2016/17:SkU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3624 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3624 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 64 kB)

Informationsflödet till och från Skatteverket

Skriftlig fråga 2016/17:933 av Olle Felten (SD)

Fråga 2016/17:933 Informationsflödet till och från Skatteverket av Olle Felten (SD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) De senaste 18 åren har Sverige tecknat informationsutbytesavtal med ett stort antal länder. Sedan ett par år pågår också ett omfattande arbete inom OECD och EU för att implementera åtgärder

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:933 av Olle Felten (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:49 Förstärkt konkurrens på lika villkor i kontantbranschen

Motion 2016/17:3563 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3563 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:49 Förstärkt konkurrens på lika villkor i kontantbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att lagstiftningen ska träda i kraft den 1 januari 2019. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:SkU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3563 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3563 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:24 Golv för statslåneräntan i skattelagstiftningen

Motion 2016/17:3519 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3519 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:24 Golv för statslåneräntan i skattelagstiftningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta ett enda golv för statslåneräntan på 0 procent och


Utskottsberedning: 2016/17:SkU9

Motion 2016/17:3519 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 154 kB) Motion 2016/17:3519 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 164 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:SkU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) (pdf, 102 kB)

Reavinstbeskattning vid försäljning av bostadsfastigheter och bostadsrätter

Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) Reavinstbeskattning vid försäljning av bostadsfastigheter och bostadsrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förändra villkoren för reavinstbeskattningen vid försäljning av bostadsfastigheter


Utskottsberedning: 2016/17:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2016/17:2223 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2223 av Jonas Millard m.fl. (SD) Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med


Utskottsberedning: 2016/17:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2223 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:2223 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)