Ola Johansson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 39
Title Key Account Manager
Born 1960
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865720
Email ola.johansson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-04-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-03-10 – 2014-04-17
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2014-03-09
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-09-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2015-10-01 – 2016-09-29
    • Member 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 11-. Suppleant civilutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, trafikutskottet 10-12 och utrikesutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Rune Johansson och Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falkenberg, slutår 78. Högre specialkurs, verktygsmakare, Hässleholm, slutår 79. Reklamkommunikation, RMI Berghs 88. Chefs- och ledarskap, Enator 96.
  • Anställningar

    NC-operatör, Kungsbacka mekaniska verkstad 80-84. Teknisk illustratör, Volvo Reservdelar AB 84-88. Teknisk skribent, Volvo Penta AB 88-91. Konsult, Projektgruppen i Göteborg AB 91-94. Konsult, Telub Inforum, Celsius Inforum 94-96. Kontorschef, Enator, Tieto Enator, Aerotechtelub 96-03. Key Account Manager, Combitech AB 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka kommun, 94-98 och 02-10, ersättare 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen Kungsbacka 06-10, ersättare 98-06. Kommunalråd, Kungsbacka kommun 06-10. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 02-06. Ordförande, nämnden för service 06-10. Ledamot, lokala säkerhetsnämnden vid Ringhals 07-11. Ersättare, utbildnings- och kulturnämnden, landstinget i Halland 91-94. Ersättare, beredningen för utbildningsfrågor, Sveriges Kommuner & Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 79-85. Ordförande, Centerns Ungdomsförbund i Halland 82-85. Ersättare, förbundsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 84-86. Förbundsordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-. Vice ordförande, Centerpartiet i Halland 08-. Styrelsesuppleant, Handbollsklubben Aranäs 15-.
  • Litteratur

    Ett större antal verkstadshandböcker, reservdelskataloger och servicemeddelanden framtagna för Svensk Fordonsindustri 84-96. Gästkrönikör i Hallands Nyheter.

Said and done

Hindra pornografi i miljöer med barn och unga

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. C Hindra pornografi i miljöer med barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket i en särskild läroplan bör specificera hur grundskolan och gymnasieskolan i sin sex- och samlevnadsundervisning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Jämställt bistånd för entreprenörskap och miljö

Motion 2018/19:2437 av Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2437 av Ola Johansson C Jämställt bistånd för entreprenörskap och miljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige måste driva på för ökat klimatbistånd i internationella förhandlingar och att regeringen bör se över hur Sveriges klimatbistånd


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2437 av Ola Johansson (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2437 av Ola Johansson (C) (pdf, 71 kB)

En hållbar infrastruktur för hela landet

Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. C En hållbar infrastruktur för hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starkare incitament för en omställning av alla transporter behövs för att nå målet om 70 procent minskade utsläpp från transportsektorn


Utskottsberedning: CU TU 2018/19:MJU4 2018/19:SkU12 2018/19:TU1 2018/19:TU4 2018/19:TU6
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): 1 avslag, 35 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 161 kB)

Tillåt gårdsförsäljning av öl och vin samt i licensierade livsmedelsbutiker

Motion 2018/19:2697 av Alireza Akhondi m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2697 av Alireza Akhondi m.fl. C Tillåt gårdsförsäljning av öl och vin samt i licensierade livsmedelsbutiker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta försäljning av öl och vin i licensierade livsmedelsbutiker samt tillåta gårdsförsäljning


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2697 av Alireza Akhondi m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2697 av Alireza Akhondi m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

Migration och mottagande

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. C Migration och mottagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska driva att EU tar ett gemensamt och solidariskt ansvar för flyktingmottagande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU18

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (pdf, 100 kB)

Energieffektivisering och ökad trygghet med belysning

Motion 2018/19:2438 av Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2438 av Ola Johansson C Energieffektivisering och ökad trygghet med belysning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett belysningsuppdrag till Boverket och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU NU UbU

Motion 2018/19:2438 av Ola Johansson (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2438 av Ola Johansson (C) (pdf, 73 kB)

Miljö och grön tillväxt

Motion 2018/19:2426 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2426 av Kristina Yngwe m.fl. C Miljö och grön tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka den gröna skatteväxlingen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja


Utskottsberedning: NU TU 2018/19:CU5 2018/19:MJU1 2018/19:MJU10 2018/19:MJU12 2018/19:MJU14 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:MJU5,2018/19:MJU7,2018/19:MJU4 2018/19:MJU7 2018/19:MJU8 2018/19:MJU9 2018/19:NU7 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12
Riksdagsbeslut (62 yrkanden): 3 avslag, 59 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2426 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 99 kB) Motion 2018/19:2426 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 169 kB)

Landsbygd och regional utveckling

Motion 2018/19:2425 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2425 av Kristina Yngwe m.fl. C Landsbygd och regional utveckling Sammanfattning I Sverige ska alla kunna leva och förverkliga sina drömmar oavsett var i landet man bor. Grunden till utveckling i hela landet är goda villkor för de små och medelstora företagen som skapar jobb. En välfungerande


Utskottsberedning: AU CU FöU KrU KU UbU 2018/19:FiU22 2018/19:FiU34 2018/19:JuU11 2018/19:JuU17 2018/19:MJU10 2018/19:MJU11 2018/19:MJU12 2018/19:MJU13 2018/19:MJU14 2018/19:MJU2 2018/19:MJU3 2018/19:MJU6 2018/19:MJU8 2018/19:NU7 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SoU10 2018/19:TU4
Riksdagsbeslut (82 yrkanden): 1 avslag, 81 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2425 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 105 kB) Motion 2018/19:2425 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 197 kB)

Trygghet i hela landet

Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. C Trygghet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer effektiv poliskår med bättre arbetsvillkor och starkare lokal koppling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU FöU KU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU12 2018/19:JuU13 2018/19:JuU14 2018/19:JuU15 2018/19:JuU16 2018/19:JuU17 2018/19:SfU16 2018/19:SkU1 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 1 avslag, 33 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C) (pdf, 126 kB)