Nina Lundström (Lib) - Riksdagen

Nina Lundström (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 143
Title Produkt- och affärsutvecklare/Fil.mag
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Alternate member 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2006-10-02
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Deputy Chair 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Member 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Committee on Finance

    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Committee on Education

    • Member 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Committee on Housing

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2017-10-20 –
    • Extra deputy member 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Deputy member 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Nominations Committee

    • Member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-10-03
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 10-15 och 16- (ersättare 100203-101004, 141117-150703, statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot bostadsutskottet 02-06, finansutskottet 10, utbildningsutskottet 10-12, civilutskottet 12, vice ordförande 12-14. Ledamot trafikutskottet 16-. Suppleant näringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 04-06, finansutskottet 06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och civilutskottet 14-15. Ledamot valberedningen 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 03-06, EU-nämnden 10 och extra suppleant 15. Suppleant rådet för ledamotsnära frågor 10-14, riksdagsstyrelsen 12-14 och utrikesnämnden 12-14. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 12-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje. Friskvårdsutbildning, Tollare folkhögskola. Fil.mag., Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Vårdbiträde. Praktikant, USA. Dialysassistent. Platschef Friskvård. Utvecklare, Vuxenutbildning. Utvecklare/projektledning, Offentlig upphandling. Produkt/ affärsutvecklare. Stadsbyggnads- och miljökommunalråd 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Plan- och byggutredningen 95-96 och Utjämningskommittén 09-10. Styrelseledamot, Riksgälden. Ledamot, En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning 13-15. Ledamot, referensgrupp: En stärkt minoritetspolitik - översyn av lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg, 94-03, 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 94-01, 06-10, vice ordförande 06-07. Vice ordförande, stadsbyggnadsnämnden 95-96. Ordförande, stadsbyggnads-och miljönämnden 06-07 och kultur-och fritidsnämnden 08-10. Styrelseledamot, Fastighets AB Förvaltaren 11-. Styrelseledamot, Sundbybergs Infrastruktur AB 14-. Styrelseledamot, Sundbybergs Stadshus AB 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sundbybergs kommunförening av Folkpartiet liberalerna (FP) 93-11. Gruppledare (FP), Sundbybergs kommun, 96-02, 06-10. Styrelseledamot, Stockholms läns länsförbund, vice ordförande 03-15. Vice ordförande, Kommunförbundet, Stockholms län 06-10. Ersättare, styrelsen, Sabo 07-11. Ordförande, Bostadsforum, Stockholms län 15-16. Kulturfonden för Sverige och Finland 11-.

Said and done

Tillfälliga bygglov för förskolor och skolor

Skriftlig fråga 2017/18:1556 av Nina Lundström (L)

Fråga 2017/18:1556 Tillfälliga bygglov för förskolor och skolor av Nina Lundström L till Statsrådet Peter Eriksson MP I Stockholms län finns exempel på kommuner som har behövt använda plan- och bygglagens möjligheter för tillfälliga bygglov för att kunna inrätta förskolor och skolor. Enligt 9 kap. 33 PBL går det att ge

Inlämnad: 2018-06-25 Svarsdatum: 2018-07-10 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1556 av Nina Lundström (L) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av framtida åtgärder sett till konsekvenserna av den föreslagna


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 108 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

Trafikregler som påverkar cyklister

Interpellation 2017/18:517 av Nina Lundström (L)

Interpellation 2017/18:517 Trafikregler som påverkar cyklister av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Dagens trafikregler är inte anpassade för cyklister. Det finns inte i dag någon reglering om specifikt avstånd vid omkörning av cyklist. I 3 kap. 33 trafikförordningen stadgas endast att den förare som kör

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:517 av Nina Lundström (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikregler som påverkar cyklister

Åtgärder för Östersjön

Interpellation 2017/18:496 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:496 Åtgärder för Östersjön av Jens Holm V till Miljöminister Karolina Skog MP Situationen i vårt innanhav Östersjön är akut. Östersjön har världens största områden av döda bottnar, algblomningarna börjar allt tidigare och flera fiskbestånd minskar. Det är några exempel på den akuta situationen.

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:496 av Jens Holm (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för Östersjön

med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik

Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:199 En stärkt minoritetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om samordning mellan minoritetspolitiken och andra frågor som rör mänskliga rättigheter och demokrati och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KU44
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4099 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Statligt stöd till Kvarkens färjetrafik

Interpellation 2017/18:484 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:484 Statligt stöd till Kvarkens färjetrafik av Jonas Sjöstedt V till Statsrådet Tomas Eneroth S Färjetrafiken mellan Umeå och Vasa är av avgörande betydelse för den regionala utvecklingen på såväl den svenska som den finska sidan av Kvarken. Sedan kommuner och regioner i bägge länderna för något

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:484 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt stöd till Kvarkens färjetrafik

Statens ansvar för fungerande internetuppkoppling i kollektivtrafik

Skriftlig fråga 2017/18:1135 av Nina Lundström (L)

Fråga 2017/18:1135 Statens ansvar för fungerande internetuppkoppling i kollektivtrafik av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Digitaliseringen skapar nya möjligheter för resenärerna. Förhoppningsvis kan nya applikationer göra biljetter och reseplanering än smidigare. Det är viktigt att göra resandet i kollektivtrafiken

Inlämnad: 2018-04-03 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1135 av Nina Lundström (L) (pdf, 88 kB)

Miljö- och klimatomställning av personbilar

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L)

Interpellation 2017/18:452 Miljö- och klimatomställning av personbilar av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Av de drygt 4,8 miljoner personbilar som är i trafik i dag är 92 procent bensin- eller dieselbilar, och ungefär 40 procent är dieselbilar. Från staten sida har det under årens lopp skickats olika

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån

Motion 2017/18:4011 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4011 av Nina Lundström m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår införandet av ett körkortslån som ska administreras av CSN. Förslaget innebär att lånet ska användas


Utskottsberedning: 2017/18:TU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4011 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4011 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 69 kB)